Kui läinud aastal koguti üle 97 000 euro, siis nüüd on LP ilmumise ajaks 100 000 euro piir juba kõvasti ületatud. On jäänud veel nädal aega osta endale oma numbriga võistluspart. „Igal aastal ärkavad paljud viimasel hetkel ja paar päeva enne pardirallit on alati olukord, et osa soovijaid jääb pardist ilma,” tõdeb Märt. Ta kutsub kõiki üles mitte jätma pardiostu viimasele hetkele. Kui seni oli väikseim toetus viis eurot, siis tänavu algab pardiostu hind kümnest eurost. „Loodame, et me ei tee kellelegi liiga. Olen väga tänulik kõigile, kes pardirallit toetavad ja rahaliselt panustavad,” sõnab Märt, kellele pardiralli korraldamisest on saanud elustiili osa. Mõistagi ei tee ta seda üksnes oma perega, korralduskomitee tuumik koosneb kümmekonnast inimesest. „Pardiralli projektijuht on Ave Laas, kes on erakordselt hea organiseerimisvõimega ja suure südamega inimene. Esimesel kolmel aastal tegi seda tööd Ragnar Põllukivi. Paljuski tänu nende panusele on üritus alati õnnestunud. Samuti ei tohi alahinnata vabatahtlike abi. Mullu olid meil abiks kaitseväelased, kes tegid kõikvõimalikke töid. Inimesed aitavad suure rõõmuga,” kinnitab Märt.

Silikoon kõhule ja number peale

Sellele, et pardid saavad rallipäeval kanalivette söösta, eelneb ja järgneb hulk protseduure. Uued pardid tuleb teha veekindlaks – lasta nende kõhu all olev auk silikooni täis. „Esimesel aastal me seda ei teinud ja siis pigistasime kätega ühekaupa 7000 pardist vee välja,” muigab Märt. Samuti tuleb igale pardile kirjutada veekindel number. Paar nädalat tagasi oli liidu ühe liikme koduhoov Pärnu-Jaagupis üleni partidega kaetud: uued pardid said võidusõiduks numbrid rinnale. Rallide vahepeal on pardid suurtes kilekottides liidu liikmete pööningutel ja garaažides.

Nädala pärast ujub Kadrioru kanalis võidu 14 000 parti – rohkem kui kunagi varem.

Tänavu teeb pardiralli koostööd heategevusfondiga Kingitud Elu ja MTÜ-ga Minu Unistuste Päev. Kingitud Elu fond saab kolmandiku annetustest, et aidata osta neid vähiravimeid, mida haigekassa ei toeta. Ülejäänud raha jääb vähihaigete laste vanemate liidule ja võib kuluda samuti ravimitele, kuid selle kasutamiseks on ka muid võimalusi. „Meie liidul on tugikeskus, mis pakub teenuseid ja aitab lappida neid auke, mida riik ei suuda veel teha. Aitame näiteks perel katta välismaale ravile sõitva lapse kulusid – lennupileteid ja majutust,” räägib Märt. Samuti käivad terapeudid Tartu ja Tallinna haiglas lapsi aitamas.

Vähk ei ole surmahaigus

Märdi sõnul ei ole ta liidu liikmena täheldanud, et vähihaigust jääks laste hulgas vähemaks. Pigem on tendents vastupidine. „Vähk ei küsi vanust. Haiglas on haigusega võitlevaid lapsi imikutest kuni 18-aastasteni,” sõnab Märt. Ta lisab, et ettekujutus vähist on natuke vildakas.

„Vähki võetakse kui surmahaigust, aga tänapäeval ei ole see enam kaugeltki nii. On erinevaid ja erineva agressiivsusega vähi- ja kasvajavorme – mõni on tänapäeval tõesti veel ravimatu. Kui aga võtame kokku lapsed, kes on põdenud kasvajahaigust, siis üle poolte neist saavad terveks. Statistika ei ole üldse nii kuri ja hirmuäratav, kui üldsus arvab,” teab Märt. See on ka põhjus, miks ta rõõmuga oma liidu tegevusse panustab. „Pardiralli ettevalmistus võtab palju aega ja energiat, aga annab ka palju tagasi. Oleme kõik rõõmsad ja energiast tulvil ning alustame järgmise ralli ettevalmistust taas uue hooga.”

Mis on sinu pardi number?

Pardiralli parti saad osta ja vähihaigeid lapsi toetada lehel www.pardiralli.ee/annetus/. Ühe pardi hind on 10 eurot.