Kohtume ametnikuna hiilgavat karjääri teinud Kokaga Pariisi ühes vanemas ja šikimas kohvikus, ooperimaja kõrval asuvas Cafe de La Paix’s. Seal võib ka argipäeval kohata kõrgeid riigitegelasi ja kuulsusi. Eelmisel pühapäeval tähistas siin näiteks oma French Open’i võitu tennisejumal Rafael Nadal. Kohvik on tõesti peen, ka hinnatasemelt, ning sõnad „musjöö” ja „madam” on siin kohustuslikud nii kliendi kui ka teenindaja poole pöördudes. Oma lumivalge triiksärgi, punasetriibulise lipsu ja tumeda ülikonnaga sobib suursaadik Kokk sellesse keskkonda kui valatult. Ka meie kõrvallaudades istujad kannavad eranditult ülikonda ja lipsu.

Marten Koka peas on korraga kolm mütsi – ta on Eesti suursaadik ja alaline esindaja OECD juures, peale selle Eesti alaline esindaja UNESCO juures ning ka OECD eelarvekomitee esimees. See viimane vastutusrikas amet võtab poole tema tööajast. Eelarvekomitees tuleb juhatada 34 riiki, mis tähendab, et kõigi maade esindajad saavad kokku ümber suure laua ja Marten Kokk juhatab istungeid, püüdes saada kõigi osalejate heakskiidu arutatavatele päevakorrapunktidele. Tihtilugu tähendab see head lobitööd ja asjade lõputut selgitamist.
„Põhiliselt käib töö sõnade, mitte paberitega,” ütleb suursaadik. Tema eelkäija eelarvekomitee juhina oli Šveitsi suursaadik, kelle assistent luges kokku, et esimehe amet tõi aastas põhitööle lisaks täpselt sada kohtumist. „Mida on päris palju,” möönab Kokk.

Kuidas on kuueliikmelise pere elu Pariisis korraldatud, milline näeb välja Prantsuse elustiil ja eluolu, mida võtta eeskujuks Prantsuse koolisüsteemist ja paljust muust huvitavast saad lugeda juba homme ilmuvast LP-st!

Jaga
Kommentaarid