POOLT

Ants Laaneots, riigikogu liige (Reformierakond)
See, et oma rumalus rikub Eesti meeste tervist, on suurelt jaolt tõepoolest nii. Ja probleem on väga suur.
Ants Laaneots

Tõtt-öelda olen mures Eesti rahva kestmajäämise pärast. Meid on siin Eesti kõigest umbes 930 000. Võtame kasvõi noored mehed, näiteks kutsealused. Täiesti terveks võib pidada üldjoontes 33–34% kutsealuseid, 30–31% on sõjaväeteenistuseks osaliselt kõlblikud ja ülejäänud kõlbmatud ehk haiged.

Ja kust need terved tulevadki, kui sport ja kehakultuur laiemalt on juba lasteaiast alates käest ära lastud? Meie ajal pandi kõik juba koolis sellega tegema, kasvõi „vabatahtlikult sunniviisiliselt”. Pluss ebatervislikud eluviisid. Ajateenistusse tulijate seas on ikka liiga palju „silguniiskasid”, hiljem keskealiste seas aga kõvasti suurekõhulisi õllefänne. Üks näide ajateenijatest. Ühes noorte kompaniis said mitu sõdurit ühel ajal luumurru. Hakkasime uurima, millest see tuleb. Selgus, et poiste luudes polegi kaltsiumit, luud ei pea isegi tavalisele sõdurikoormusele vastu. Pidime hakkama neile kaltsiumitablette andma. Tänapäeva noored ei joo piima ega söö piimasaadusi. Koolast ja burgerist aga kaltsiumit ei saa. Kõrge kalorsusega rämpstoit, joomine, millega kaasneb vähene liikumine – sealt see tuleb. Eks väheke viina tarbivad kõik, aga meil juuakse seda liiga palju.

Eesti mees saab oma tervist tugevdada küll. Nii teadlikuma toitumise, mõistlikuma joomise kui ka kehakultuuriga. Ma ei räägi päris spordist, see on teine tase.

VASTU

Nelli Kalikova, arst
Ega tervisehädade süüd ei saa alati kellegi konkreetse kaela veeretada, meil pole stabiilne heaoluühiskond.
Nelli Kalikova

Elu on lihtsalt selline. Tervisehädadel on palju põhjusi. Osa neist algab poiste ja tüdrukute erinevast kasvatusest. Poiss kasvab üles teadmisega, et tal tuleb raha teenida, peret ülal pidada, ja nii ta töötabki end oimetuks. Eks tüdrukuid tuleb ka välja viia ja mõnelgi juhul otsivad tüdrukud sponsorit.

Mehed surevad keskmiselt kümme aastat varem. Naiste eluviis päästab neid varajasest surmast. Naine tuleb koju, hakkab toimetama. Mees aga vajub oimetuna diivanile ega saa vajalikku füüsilist koormust.

Rahateenimise teema on päris raske. Võid ju minna Soome ja seal tõesti raha teenida. Aga võid ka eemal olles pere kaotada. Eks see, kui Soomes töötades tuleb elada mitme mehega ühes korteris, tekitab ka koduse eluga võrreldes stressi. See pole õige lõõgastus. Ja üleüldise stressi taustal kipuvad peamiseks lõõgastuseks olema pahed: joomine ja suits, mis samuti tervist rikuvad.

Eks see, et arstile ei saa piisavalt kiiresti, ole Eesti inimeste üldine viga. Ometi paistab, et mehed kipuvad sinna minema alles viimases hädas.