VASTU

Katrin Lust, ajakirjanik, naasnud Inglismaalt
Kõige häirivam on ühiskonna allaheitlik ja ükskõikne suhtumine nii oma õigustesse kui ka oma riiki.
Katrin Lust

Siin elades tekib aeg-ajalt küsimus: kas asjad, mis on võimalikud ühtedele, on võimalikud ka kõigile teistele? Ajakirjanikuna valmistab mulle pettumust, kui kiiresti vajuvad Eestis avaldatud lood unustusse. Selle tõttu on siin võimalik tippu tõusta ka isikutel, kes on avalikult hakkama saanud millegi ebaeetilise ja taunitavaga. Sotsiaalne surve ei aja neid püünelt ära.

Eestis kohtab ka suhtumist „klient on kuningas” vähem kui mujal maailmas. Kui Londonis tegi telefonifirma minu kahjuks valearvestuse, maksti mulle kompensatsiooniks summa, mis toona oli umbkaudu 200 eurot. Neile oli oluline, et ma telefonioperaatorit ei vahetaks. Eestis olen ma juba mitu kuud Starmaniga jantinud, et saada sobivat programmi, ja kui kunagi uurisin Swedbankis enda jaoks mugavaid lahendusi, pakuti mulle võimalust hoopis pangast lahkuda.

Negatiivne on ka meil tugevalt kinnistunud niinimetatud direktorikultuur. Vanades demokraatiariikides võib inimene olla koristaja, kojamees või kes tahes, aga ikkagi on ta teadlik oma õigustest ja oskab ülemusega konflikti minnes enda eest seista. Eestis kiputakse pigem mõtlema stiilis: mis mina, väike inimene, ikka kellelegi suurele vastu hakkan!