EI
Riina Sikkut, Praxise tervisepoliitika analüütik
Eelarveaukude lappimiseks või strukturaalse lisaraha vajaduse rahuldamiseks see ei sobi. Omaosaluse kasv ohustab inimeste õigust võrdsele arstiabile.

Omaosaluse kasv suurendab üldiselt ebavõrdsust ja piirab väiksema sissetulekuga inimeste ligipääsu vajalikele teenustele. Samal ajal on omaosalus olemas ilmselt kõigis tervishoiu-

süsteemides ning see annab märku, et tarbitav teenus ei ole tasuta ja seda ei tuleks põhjendamatult tarbida. Omaosalust rakendatakse eelkõige eesmärgiga mõjutada patsientide käitumist, näiteks et eelistataks geneerilisi ravimeid, pöördutaks ennekõike perearsti poole, pestaks kohusetundlikult hambaid.

Kokkuvõttes tuleb kogu raha tervishoidu muidugi inimeste enda taskust. Maksudena panustatakse solidaarselt, makstakse võimalust mööda ja kasutatakse teenust vastavalt vajadusele ehk haigestumisega kaasnev finantsrisk jaguneb inimeste vahel ja aja jooksul. Omaosaluse kulu katab igaüks tervishoiuteenust tarbides. Eestis tehtud senised uuringud näitavad, et eakate ravimikulud viivad nad vaesusriski ja väiksema sissetulekuga inimeste jaoks ei ole hambaravi kättesaadav. 2014. aasta andmetel oli patsientide omaosalus tervishoiu rahastamises ligi 23%. Suurema osa sellest moodustasid kulud ravimitele, ambulatoorsele eriarstiabile, hambaravile ning prillidele ja abivahenditele. Väiksema sissetulekuga leibkondade seas on hambaravile ja abivahenditele tehtavad kulutused märgatavalt väiksemad kui suurema sissetulekuga rühmades.