Kindlasti saab positiivseks lugeda seda, et riigikogu uude koosseisu on sisse saanud rohkem erakondi.
Vabaerakond toob juurde mitu uut inimest eri valdkondadest ja see on kindlasti hea. Praegu ei ole aga teada, kui paljud neist tegelikult tööd alustavad ja kui palju on neil võimalust midagi muuta.

Positiivne on ka see, et üldiselt on eri vanused ja valdkonnad varasemaga võrreldes rohkem esindatud. Iseasi, kui palju see otsustesse jõuab.

Miinusena võiks esile tuua, et naisi on endiselt väga vähe ja näiteks EKRE nimekirjad olid üldse suhteliselt naistevabad. Sotsiaaldemokraatide hulgast sisse saanute nimekiri on samuti naistevaene ja ei tee neile au. See on kivi nii erakondade kui ka valijate kapsaaeda.

Koalitsioonikõnelused on meil endiselt meessoost karjääripoliitikute pärusmaa. Kas esindatus tegelikult paraneb, oleneb kahest asjast: kes on uue valitsuse liikmed (2011. aastal oli valitsuse pildil Keit Pentus-Rosimannus ja mehed) ja kui palju on uutel poliitikavälistel inimestel võimalust ja huvi oma teemadel sõna võtta ja midagi muuta.
Catlyn Kirna

VASTU

Ivar Raig,
majandusteadlane

Praegu juhivad kogu poliitikat broilerid, kes ei esinda mingit huvigruppi peale parteibürokraatia.
Võrreldes eelmisega on praegune koosseis tõesti samm edasi, aga vahepeal mindi pikalt tagasi. 7.–9. koosseisus oli erakondasid rohkem ning sinna sai rohkem tuntud inimesi nii maakondadest kui ka eriala lõikes. Tuntud arste, kultuuriinimesi ja ettevõtjaidki oli rohkem. Praegu annavad tooni aga professionaalsed karjääri tegevad inimesed. Eks see, et sisse pääses nii vähe näiteks ajakirjanikke, näitab teisalt aga, et professionaalsemaks on muutunud ka valijad.

Rahastamine tagab eliidile suhteliselt suure kindluse. Nii eraldatud oli eliit rahvast viimati nõukogude aja lõpus. Mingi lootus tekkis Vabaerakonna tulekuga, aga neil on siiski liiga vähe toetust. Võib-olla õnnestub kahel uuel partel mingi korralik baas üles ehitada, aga mitte varem kui kümne aasta pärast.

Paremaid tulemusi annaks valimissüsteemi muutmine. Näiteks nii, et n-ö Jääkeldri rahvas, kodanikuühendused moodustaksid vetoõigusega ülemkoja. Oleks veel üks filter enne presidenti. Või siis oleksid üldse ühemandaadilised ringkonnad, kust broilerid enam läbi ei läheks.
Ivar Raig