Jah, muidugi – eks erakonnad peavadki läbirääkimisi pidama ja kompromisse otsima. Siiski on tavamõistusele üsna arusaamatu, kuidas saab olla nii, et esimeses voorus peetakse Eestile ainuõigeks presidendiks Eiki Nestorit, aga järgmisel päeval tundub, et Siim Kallasele ei leidu võrdset. Esmaspäeval hüütakse: toetage kõik Nestorit! Teisipäeval karjutakse: asuge nagu üks mees Kallase seljataha! Kuidas saab meel nii muutlik olla? Või on Reformierakonnale ja sotsidele täiesti ükskõik, kes Eesti presidendiks saab? Umbes nii, nagu mõni mees läheb õhtul ööklubisse, tõmbab nina viltu ja vannub igavest armastust esimesele ettejuhtuvale blondiinile, aga kui saab korvi, siis üritab voodisse vedada eelmise „elu armastuse” brünetti sõbrannat. Vahet ju pole, eit on eit!

Valimiskogu sarnaneks spordivõistlusega, kus võib juhtuda, et kindel favoriit rebestab lihase.

Eks ma muidugi ironiseerin meelega, tegelikult pole presidendi isik kahele võimuparteile sugugi ükskõik. Üritatakse lihtsalt iga hinna eest vältida valijameeste kogu ja seetõttu käiakse üksteise järel lauale kõik vähegi vastuvõetavad kandidaadid. Et äkki Keskerakond neelab mõne neist alla ja president õnnestub ära valida „omade seas”. Pole kahtlustki, et valimiskogu mõjub nii mõnelegi poliitikule nagu paadunud kontrollifriigile elus loodus: liiga palju on seal suvalist kihinat-kahinat, putukad lendavad ilma täpse sõiduplaanita, puulehed pole üle loetud ja linnud laulavad luba küsimata. Valimiskogus on oluliselt keerulisem tulemusi ette ennustada. Rüütli võit oli omal ajal täielik üllatus, Ilvese valimine samuti punkt-punkti-heitlus. Valimised riigikogus oleksid kui ballett, kus kõik esinejad sooritavad varem harjutussaalis kokku lepitud liigutusi ja peavad täpselt kinni oma rollijoonisest. Valimiskogu seevastu sarnaneks spordivõistlusega, kus võib juhtuda, et kindel favoriit põleb läbi või rebestab lihase. Valimiskogus toimuv on igal juhul põnevam ja mina loodan siiralt, et me sellest vaatemängust ilma ei jää.

Peale selle oleks sellisel juhul mingitki kasu neist kümnetest debattidest, mida presidendikandidaadid on nii vapralt pidanud. Valimiskogus leidub kindlasti inimesi, kes teevad otsuse kandidaatide esinemisoskuse ja avalikult väljendatud seisukohtade põhjal, mitte ei anna oma häält erakonna esimehe käskluse järgi.