Vaatamata sellele, et juuresoleval pildil kujutatud seade võib imelik tunduda, on see tegelikult kõigile tuttav. See on 40 aastat tagasi loodud maailma esimene arvutihiir. Puust valmistatud hiirel oli ratas, üks suur ilus klahv ja loomulikult kaabel, tänu millele saigi ta endale nimeks hiir, kirjutab 3Dnews.

Pikaks ajaks inimese ja arvuti vahelise suhtluse üheks põhivahendiks määratud seadme arendus algas kuuekümnendate aastate alguses Stanfordi teadusliku uurimise instituudis. Esimene prototüüp sai valmis juba 1964. aastal, kuid seda demonstreeriti alles nelja aasta pärast San Franciscos toimunud arvutikonverentsil.

Seitsmekümnendatel aastatel arendas seadet firma Xerox, esimene hiirega varustatud kommertstoode lasti välja aga 1981. aastal. See oli arvutisüsteem Xerox Star. Laiem publik tutvus hiirega pisut hiljem – alles 1984. aastal, mil lasti välja Macintosh arvuti. Tollal ostis Apple seadme õigused ja lasi välja esimese hiirega varustatud personaalarvuti. "Liigutades "hiirt" (väikest juhtseadet), ütlevad kasutajad Macintoshile, mida ta tegema peab," kirjutati Apple Macintoshi pressiteates, "Tema abil saab menüüst vajalikke funktsioone või ekraanil graafikasümboleid valida. Tänu "hiirele" ei pea kasutaja enam meeles pidama tavalistes arvutites kasutusolevat suurt hulka segadusse ajavaid klaviatuurikäske. Tänu sellele õpitakse kiiremini ja arvutit on lihtsam juhtida."

Hiire looja Douglas Engelbart on praegu 83-aastane. Finantsseisukohast tal leiutisega eriti ei vedanud – tema käes oleva patendi tähtaeg lõppes pisut enne seda, kui Apple esitles tehnoloogiat laiale publikule. Teisiti öeldes ei saanud Douglas Engelbart 20 aasta jooksul, mil hiirel oli kogu maailma kasutajate töölaudadel kindel koht, mingit tulu. Kuid 1998. aastal autasustas tolleaegne USA president Bill Clinton Douglas Engelbart´i medaliga tehnoloogiliste saavutuste eest, märkides, et ta osales nüüdisaegse arvutitehnoloogia aluste rajamises.