Eesti uudised


Juhan Peegel sai Tartu Kultuurkapitali aastapreemia

Tartu Kultuurkapitali esimese aastapreemia pälvis Juhan Peegel. 10 000 krooni suuruse preemia sai ajakirjandusprofessor emeritus kätte Tartu raekojas eile, Tartu Kultuurkapitali neljandal sünnipäeval.

Juhan Peegli preemia kaaskirjas toob Tartu Kultuurkapital esile tema põhjapanevat tööd eesti rahvaluule uurimisel, kirjandusloomingut, kõrvalekaldumatut aatelisust pedagoogilises ja ühiskondlikus tegevuses ning asjaolu, et Peegel on "üles kasvatanud terve põlvkonna korralikku eesti keelt valdavaid ajakirjanikke".

Silmapaistvale kaunite kunstide esindajale määratud aastapreemia loodab Tartu Kultuurkapital välja anda vähemalt viis aastat järjest. Kandidaatide vahel teeb valiku kultuurkapitali nõukogu.

ühistranspordi liiklusest aasta viimasel nädalal Tallinnas

24., 25., 26., 31. detsembril ja uue aasta esimesel päeval sõidavad Tallinna Autobussikoondise linnaliinide bussid, trammid ja trollid pühapäevase sõidugraafiku järgi.

27.-29. detsembrini sõidavad ühissõidukid tööpäevase sõidugraafiku järgi. Vaid bussiliinid nr. 9, 11, 26, 46, 53, 56 ja 63 sõidavad hõrendatult.

Aasta eelviimasel päeval, 30. detsembril sõidavad Tallinna ühissõidukid laupäevase sõidugraafiku järgi.

Tallinna vähekindlustatud saavad jõuluks sooja toa

40 vanurit ja vähekindlustatud perekonda saavad jõuludeks aktsiaseltsilt Metsatipp ühe tihumeetri lõhutud ja saetud kuivi küttepuid, ütles Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuameti peaspetsialist Raivo Allev. Linnaosade sotsiaalabi osakondade esitatud nimekirjade järgi alustatakse ameti muretsetud transpordiga puude vedamist neljapäeval. AS Metsatipp jõulukingitus vähekindlustatuile läheb firmale maksam 35 000 krooni.

Jõuluks ilmus Fred Jüssi loodusraamat

Tartu AS Eesti Loodusfoto esitleb täna Fred Jüssi kümne aasta tööd kokkuvõtvat fotoraamatut "Sügis". "Sisuliselt on "Sügis" essee, aga raamatut võib vaadata ka kui fotominiatuuride valimikku," ütleb kirjastus albumi tutvustuseks.

AS Eesti Loodusfoto asutasid kaks ja pool aastat tagasi kolm kõrgharidusega bioloogi eesmärgiga kirjastada, koondada ja säilitada Eesti heade loodusfotograafide tööd. Peeter Veromanni juhitav kirjastus on kõige rohkem tuntud oma kunstiväärtuslike postkaartidega, ilmumist on alustanud õpilastele mõeldud looduspostrite sari. Esimene raamat oli Tiit Leito kogumik "Vaikuse värvid," mis trükiti Soomes nagu nüüdnegi album.

AS Tallinngaas vahendab enam kui miljon kuupmeetrit gaasi ööpäevas

17. detsembril 1865. aastal kell 16.15 süütas Revali pürjermeister Ernst Bädge Raekoja platsil esimese gaasilaterna. Selleks ajaks töötas Tallinna Gaasivabrik ja Revali tänavatel oli tänavate valgustuseks kokku 220 gaasilaternat. Eile tähistas AS Tallingaas 130 aasta möödumist gaasi kasutuselevõtust Tallinnas. Linn on saanud gaasi Tallinna gaasivabrikust 1953. aastast, põlevkivigaasi Kohtla-Järvelt ja 1979. aastast maagaasi Venemaalt.

Arvestades sellega, et maagaas on puhas ja loodussõbralik energia, on tekkinud gaasikütte uus buum, ütles AS Tallinngaasi direktor ülo Jaanimägi. Tallinngaasile on tehtud nii palju sooviavaldusi, et ei suudeta rahuldada kõigi tarbijate vajadusi lokaalküttesüsteemide väljaehitamisel. Gaasi osatähtsus Eesti kütuse bilansis tõuseb tulevikus kindlasti, arvab Jaanimägi.

Viimased gaasilaternad valgustasid Tallinna tänavaid veel 1951. aastal. Praegu tarnib Tallinngaasi enam kui miljon kuupmeetrit gaasi päevas. Aktsiaseltsi vahendusel jõuab gaas maailma suurimalt gaasikontsernilt Gasprom 160 suurde tööstuslikku katlamajja ja umbes 300 väiksemasse ettevõttesse. Enam kui 72 000 perel on kodus gaasipliit, 18 000 perel aga gaasiga köetav veeboiler ja enam kui 2500 pere kasutab gaasi kodu kütmiseks.

EPL/Baltic News Service

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare