Eestlased vallutasid Pamiiri mäed

 (8)
Eestlased vallutasid Pamiiri mäed
----

Punt eestlasi käis kuu ajaga ära kahel Pamiiris asuval üle 7000-meetrisel mäel.

Ekspeditsiooni juhi Kristjan-Erik Suurvälja juhatusel vallutasid viis eestlast 7. augustil 7105-meetrise Jevgenija Korženevskaja mäetipu ning 17. augustil käis eestlane Priit Joosu ära Ismoili Somoni (endises Kommunismi) tipus, mis asub merepinnast 7495 meetrit kõrgemal. Kõigi tippujõudnute jaoks oli see esimene kord, kui alistati järjest kaks kõrget mäge. Paraku ei õnnestunud ühe naisalpinisti esialgne plaan taas üle 7000-meetrise mäe tippu jõuda (siiani on sellega hakkama saanud vaid Helme Suuk, esmakordselt 30 aastat tagasi).

Teine 7000-meetrine mägi

Ekspeditsioonil osales ka Eesti Päevalehe fotograaf Priit Simson, kes on mägironimisega tegelenud seitse aastat. “Uskumatult hea tunne oli. Tavaliselt ootad, kui jõuad alla tagasi, ja alles siis hakkad rõõmustama, aga seekord oli kohe väga hea tunne, lausa üllatavalt hea,” muheles Priit, meenutades Korženevskaja tippu jõudmist, mis oli teine üle 7000-meetrine mägi tema ronijakarjääris. Somoni tippu Priit ei trüginud, sest tervis ei olnud hea. “Kui tervis on kahtlane, siis on teiste suhtes aus loobuda. Hätta ei jäeta iial kedagi, aga kui sind peab mäest alla talutama, läheb teistel kogu üritus nässu,” selgitas Priit.

Tadžikistanis asuvas Pamiiri mäestikus on näiteks kuulsa Himaalajaga võrreldes raskemad ilmatingimused. Simsoni sõnul oli ilm seekord väga hea, nii hea, et isegi ükski meditsiinikopter ei pidanud haigeid või surma saanud mägironijaid ära viima. Sellegipoolest ei pääsetud dramaatiliste seiklusteta – teisel mäel aitas Priit Rooden praktiliselt surmasuust välja lätlase, kel tekkis tipult laskudes ajuturse.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare