Kassinaeris on 1,5 m kõrgune dekoratiivne taim, mille kauneid lillasid õisi jätkub kogu suveks. Ravimtaimena on teda tuntud juba iidsetest aegadest. Kassinaeri juured, lehed, varred ja õied sisaldavad rohkesti lima ja parkaineid. Kassinaeridroog peaks kodus olema kõigil, kelle töös on tähtis hääl (õpetajad, lauljad, näitlejad jt). Droogi manustamine aitab kiiresti, kui hääl kipub ära minema, seepärast soovitatakse seda köha, bronhiidi ning kurgu- ja mandlipõletiku korral.

Kassinaeriteed tasub juua mitu klaasi päevas. Tee tarvis võtta kuhjaga teelusikatäis õisi klaasi keeva vee kohta ja lasta sel 15 minutit kaane all tõmmata. Sama teega on kasulik iga poole tunni järel kurku kuristada.

Kassinaeri tarvitamisega kõrvalnähte ei kaasne. Otse vastupidi – isegi nii raskete hädade nagu kopsuturse ja kõrivähi korral tuleks lisaks ravimitele kassinaerist kasutada. Sel puhul tuleb juua vähemalt kolm klaasi sooja teed päevas. Tee valmistamisest järele jäänud taimejäägid tasub säilitada ja õhtul uuesti üles soojendada. Teepaksu võiks panna rätikusse ja asetada ööseks kas rinnale või kaelale. Kompress peab olema soe.

Kassinaeritee on väga kasulik lamavale haigele, kel lima kopsudesse koguneb. Haige seljale tuleb teha sooje kompresse. Taim on tuntud eriliselt tugeva rögaväljutajana, see puhastab kopsutorud ka siis, kui miski muu ei aita. Kassinaeri lima katab mao ja soolestiku limaskesta, kaitstes neid põletiku korral ärrituse eest. Lima imab mikroobide ja viiruste kahjulikke eritisi ning hoiab ära mürgiste ainete kokkupuute limaskestaga. Seetõttu kasutatakse kassinaerist limanahapõletike ravis. Taim on tõhus vahend haavandtõve vastu.

Lima-ainete saamiseks pannakse taimed ööseks külma vette. Tassi vee kohta võetakse üks kuhjaga teelusikatäis kassinaeri õisi.

Hommikul leotis kurnatakse, soojendatakse ja juuakse lonkshaaval pool tundi enne sööki, kokku 2–3 tassi päevas. Selline leotis rahustab magu ning aitab ülehappesuse korral.

Välispidiselt kasutatakse kassinaerist vannidena, kui luumurru või veenipõletiku tagajärjel on käsi või jalg üles paistetanud – see aitab paistetusel alaneda juba mõne tunniga. Haavad, mädapaised ja säärehaavandid paranevad, kui neid pesta ja tupsutada kange kassinaeriteega. “Paistes jala ja säärehaavandite korral aitavad kassinaerivannid koos teelehtedega. Viimased tuleb panna hästi pestuna ja niiskena lahtise haava peale. Haav sulgub ühe ööga, isegi kui ta on 15 aastat või rohkem vana,” kinnitab Maria Treben Tartu Jumala apteegist.

Kassinaeridroog, mida praegu apteekides müüakse, koosneb kuivatatud lilladest õitest. Sellest valmistatud tee värvub siniseks.

Juta Mölder

foto: Priit Grepp