Kerged, ebamäärased valud

Raskustunne kõhus koos ebamääraste valuaistingutega on üsna sagedane tervisehäda. Sageli on selle põhjuseks toiduga liialdamine: süüakse kas liiga tihti, liiga palju korraga või raskesti seeditavat toitu. Suve lõpus ja sügise alguses tehakse endale liiga õunasöömisega, eriti kui viljad pole veel küpseks saanudki. Sellisel juhul võib kõhuvalu leevendamiseks korraga sisse võtta 2-3 söetabletti, juua kummeli- või köömneteed ning süüa vedelat kiudaineterikast kaerahelbeputru.

Igasugune harjumatu toit võib kõhu kergelt valutama panna. Seda juhtub sagedasti turismireisidel, kui valimatult kohalikke toite maitstakse. Selliseks puhuks tuleks apteegist vastavad tabletid kaasa osta.

Tänapäeval on istuva eluviisi ja pingelise töö puhul sage nähtus nn ärritatud soole sündroom, mis võib lisaks kõhukinnisusele või -lahtisusele tekitada ka soolegaase ja kõhuvalu. Oma päevarezhiim ja toitumisharjumused tuleks kriitilise pilguga üle vaadata ning elustiili liikuvamaks ja tervislikumaks muuta. Oleks hea, kui seejuures konsulteeritaks ka arstiga.

Ka antibiootikumiravi võib kergeid kõhuvalusid põhjustada. Tavaliselt on see võimalik tüsistus ravimi pakendil kirjas. Kui aga valu liiga sagedaseks ja tugevaks muutub, tuleb sellest arstile rääkida.

Sel juhul, kui kõht juba mitu päeva ilma teadaoleva põhjuseta valutab, peaks pöörduma arsti poole. Ilmtingimata tuleb arsti juurde minna aga siis, kui nõrgale kõhuvalule kaasub kas nõrkus või palavik, naha või limaskestade muutused, peapööritus, kõhulahtisus, iiveldustunne jms.

Episoodilised valud

Sügiseti sageneb ja ägeneb haavandtõbi. Nii maohaavandid kui ka kaksteistsõrmiksoole haavandid põhjustavad söögikordadega seotud valusid. Valud võivad tekkida tühja kõhuga või hoopis pärast söömist, aga kõht võib ka öösel valutama hakata. Haavandtõbi on enamasti pärilik ja perekonniti esinev haigus. Ägenemise vallandab sagedasti stress. Kui seesugused episoodilised valud tekivad, tuleks kiiresti arsti juurde uutele uuringutele minna. Haavandtõbi on korduva iseloomuga: mõne aja pärast võib haiguse ägenedes uude kohta uus haavand tekkida.

Haavandite puhul tuleb hoiduda vürtsitatud, marineeritud, suitsutatud ja tugevalt praetud toitudest. Loobuma peaks ka liialt hapudest söökidest, kohvist ja loomulikult alkoholist. Hästi mõjuvad sagedamad toidukorrad, mil süüakse väikestes kogustes valgulist toitu. Munaroad, kohupiimakreemid, juust, kala või tailiha püsib kaua maos, kaitseb limaskesta ja aitab vältida ägedat valu.

Toidumürgitus tekitab hootisi, kohati tugevamaid, kohati nõrgemaid kõhuvalusid. Sellega kaasnevad iiveldus ja kõhulahtisus. Sel juhul on soovitatav võimalikult palju puhast vett või teed juua ning söömisest soolestiku lõpliku tühjenemiseni loobuda. Kui toidumürgituse on põhjustanud seened, kui valud tugevnevad või sellele lisandub peapööritus, palavik või nõrkus, helistage välja kiirabi.

Kui kõht valutab ebamäärastel põhjustel ja hooti, võivad süüdi olla ussnugilised. Sügiseti nendega nakatumine sageneb, sest süüakse rohkesti värskeid juurvilju, neid korralikult pesemata või koorimata. Ussnugiliste olemasolu teeb kindlaks arst.

Tugevad valud

Ägedad põletikud, sapikivid või song tekitavad tugevaid kõhuvalusid. Need kas esinevad hooti, kiirguvad teistesse kehapiirkondadesse või on tugevneva iseloomuga. Tugev valu on kindel signaal, et tuleb kiirabi välja kutsuda või arsti juurde minna.

Naistel võivad tugevad alakõhuvalud, mis kohati ristluupiirkonda kiirguvad, olla menstruatsiooni ajal. Siis vaigistavad valu paratsetamool, ibuprofeen, soe kott ja soojaveeprotseduurid. Kui seesugust valu pole varem esinenud, tuleks kindlasti naistearsti poole pöörduda, sest tegu võib olla munasarjapõletiku või mõne muu günekoloogilise haigusega.

Songavalud tekivad pärast füüsilist pingutamist. Siis on valutavas kohas käega tunda ka väljapoole kummuvat osa. Valu aitab vältida songavöö kandmine. Lõpliku ravi üle otsustab kirurg.

Äge soolenakkus põhjustab hootisi tugevaid, kramplikke valusid. Soole tühjenedes valu kas annab järele või kaob mõneks ajaks. Enese sirguajamine või muul viisil liigutamine tekitab või suurendab valu. Ägeda soolenakkuse puhul on valu kõrvalnähtus, esiplaanil on palavik, kõhulahtisus ning üldine halb enesetunne. Võivad esineda peapööritus, külmavärinad, nahakahvatus jms.

Ägeda ussjätkepõletiku (rahvakeeli pimesoolepõletiku) puhul muutub valu aina tugevamaks. Sellele võib kaasuda palavik.

Ussjätkepõletikust annab märku valu paremal alakõhus, mis võib seda kohta käega katsudes suureneda. Tugev valu haarab vahel ka kogu kõhu.

Parema roidekaare all või ülakõhus annab end tugevate kõhuvaludega tunda sapikivitõbi. Valu võib kiirguda parema abaluu alla, paremasse kätte või rangluu alla. Kaasneda võivad iiveldustunne, oksendamine ja kõhulahtisus. Valuhoole võib järgneda naha, limaskestade, uriini ja väljaheite värvuse muutus. Valu tekib sageli pärast muna või rasvase toidu söömist. Tüüpilised sapikivitõve valude esilekutsujad on ðokolaad, munatoit, rasvarikkad kreemid, vahukoor, majonees, pähklid. Valu vähendavad soe kott ja vann. Ägeda kõhuvalu puhul tuleks alati kirurgiga konsulteerida, et oleks võimalik õigeaegne ja tulemuslik ravi.

Marika Jürgenson