Tähelepanek: tühi maja on võimalusi täis

 (1)
Tähelepanek: tühi maja on võimalusi täis
Foto: Hendrik Osula

Laupäeval korraldas Linnalabor Tallinnas seminari, kus otsiti vastust küsimusele: kuidas tühjalt seisvaid hooneid ja krunte ajutiselt kasutusele võttes linnale vunki juurde anda?

Arutati näiteks, kuidas motiveerida omanikke kasutuseta hooneid mõneks ajaks loovutama ja kuidas hajutada kasutajate kahtlevat suhtumist ajutistesse lahendustesse.

Majade ja maa vahekasutusest Saksamaal Bremenis rääkisid arhitektid agentuurist ZwischenZeitZentrale ja Bremeni linnaametnik Tom Lecke-Lopatta. Viimasel ajal Tallinnas toimunud sündmuste valguses oli kummaline kuulata, kui teadlikult ja hea meelega munitsipaalvõimud nn pehmeid väärtusi kultiveerisid, rahastades ja korraldades vahekasutust, mille kõige suurem eesmärk on linnakodanike heaolu ja linna atmosfääri parandamine. Pehmetele eesmärkidele lisanduvad tihti ka ärilised: uute kaubanduskeskkondade teke, töökohad jne. Samuti poliitilised, näiteks sisserändajate lõimimine.

Linnalaboril on plaan minna Tallinna linnavalitsusse ettepanekuga siingi seesugust hoonete vahekasutusvõimalust juurutada. Kahjuks on Tallinnale juba liiga tüüpiline, et säärase idee algatavad aktivistid, mitte linnavalitsus (nagu see oli Bremenis). Mõnikord võiksid ka linnajuhid veidi visionääri mängida.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare