Vaba ajakirjandusega riike on maailmas alla viiendiku


Freedom House avaldas 2004. a meedia sõltumatuse uuringu 194 riigi kohta.
Maailmas vabaduse eest seisev mittetulunduslik organisatsioon Freedom House avaldas järjekordse meedia sõltumatuse uuringu.

Selle järgi elab kõigest 17 protsenti inimesi sõltumatu meediaga riikides ning 45 protsenti riikides, kus press on täielikult võimude kontrolli all. Aasta tagasi oli olukord veidi parem (43 protsenti).

Hinnangut antakse skaalal nullist sajani. Arvestatakse seadusandlust, poliitilisi mõjutusi, ligipääsu infole ning majanduslikku survet meedia sisule.

2004. aasta sündmuste taustal vaadeldi 194 riigi meediat. 75 riiki said hindeks vaba (free), 50 – osaliselt vaba, 69 – ei ole vaba.

Aastaga on edusamme teinud Ukraina, Liibanon, Guatemala ja Guinea-Bissau, tõustes osaliselt vaba meediaga riikide hulka. Sõltumatusest ei saa rääkida Pakistanis ja Keenias. Kõige halvema hinnangu said Birma, Kuuba, Liibüa, Põhja-Korea ning Türkmenistan. Ajakirjanduse roll on olla valitseva võimu suuvooder ning kodanike ligipääs infole on piiratud.

Meediavabadus puudub näiteks Valgevenes, Ekvatoriaal-Guineas, Eritreas, Sudaanis, Usbekistanis, Zimbabwes jm. Poliitilise surve tõttu ka Venemaal ja SRÜ riikides. Gruusias on olukord parem

Eesti meedia

Eesti meedia on selle uuringu järgi sõltumatu, saades 17 punkti 100-st ning jagades tabelis 24. kohta näiteks Läti, USA ja Kanadaga. Esikohal on Soome, Island ja Rootsi. Samas oleme Kesk- ja Ida-Euroopa riikide seas Lätiga esimesel kohal ning Leedu on kolmas.

Samal teemal:

Uuringus on öeldud, et Eesti valitsus austab sõna- ja pressivabadust ning kümned ajalehed ja raadiokanalid avaldavad erinevaid seisukohti. Karistusseadustikust on eemaldatud laimu paragrahv, kuigi sellise süüdistuse võib siiani esitada. Mainitakse head ligipääsu internetile.

Välja on toodud, et mõned ajakirjanikud on nimetanud eelmist aastat venekeelse ringhäälingu lõpuks Eestis, sest seadustik ei sätesta venekeelse ringhäälingu nõuet. Samas viidatakse, et Eestis antakse välja uut venekeelset nädalalehte ning TV3 alustas venekeelse telekanaliga. Siin elavad muulased kuulavad venekeelseid uudiseid, mida on omakorda süüdistatud tendentslikkuses ning rahva eksitamises.

Üldiselt on Eesti ajalehed parteidest ja valitsusest sõltumatud. Samas on tunda finantssurvet mõningatele

väljaannetele ning näha suundumust meediakanalite koondumiseks väikese ringi omanike kätte.

http://www.freedomhouse.org/research/pressurvey/pfs2005.pdf

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare