HOMSES PÄEVALEHES: Matti Maasikas: oluline on teiste riikide „lugemise” oskus, et mõista kust tulevad nende positsioonid

 (12)
HOMSES PÄEVALEHES: Matti Maasikas: oluline on teiste riikide „lugemise” oskus, et mõista kust tulevad nende positsioonid
Matti MaasikasFoto: Vallo Kruuser

Hiljuti välisministeeriumisse Eesti Euroopa Liidu eesistumist ette valmistama ning korraldama asunud kogenud diplomaat Matti Maasikas ütleb intervjuus Eesti Päevalehele, et kogu protsessi juures on kõige olulisem teiste riikide „lugemise” oskus.

Kas eelarveraamistiku näitel saaks kirjeldada, mis on ühe eesistuja roll mingis konkreetses asjas?

"Eesistuja riik juhib arutelusid kuni hetkeni, millal ülemkogu juhataja Donald Tusk selle üle võtab. See tähendab, et me moodustame eraldi töörühma, kus on kõik 28 liikmesriiki, kes hakkavad eelarve eelnõu jupikaupa läbi võtma ja peavad lõpuks kõiges kokku leppima. See tuuakse aeg-ajalt suursaadikute, aeg-ajalt ministrite ette," selgitas Maasikas eestistujamaa rolli.

"Protsess kestab julgelt poolteist aastat, aga meie alustame seda. Kohutavalt oluline on eesistujariigi ambitsioon, kui kiiresti tahetakse eelnõudega edasi liikuda. Osaga ei ole see aga võimalik. Täiesti teoreetiline näide: kui mõni eelnõu on mõnele suurele riigile väga tundlik, siis saavad nad öelda, et kuni meie valimisteni ei saa selle eelnõuga läbimurret tulla," lisas ta.

"Mõju avaldavad kõik sellised asjad ja poliitilised tsüklid. Oluline on teiste riikide „lugemise” oskus: kust tulevad nende positsioonid, miks need on just sellised, miks on mingi asi ühele või teisele eriti tähtis või tundlik. Eesistuja peab nägema kogu seda väljakut," selgitas Maasikas.

Loe pikemalt homsest Eesti Päevalehest!

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare