Biden: partnerid peavad vastutama

 (2)

USA asepresident kinnitas Münchenis, et riigi välispoliitika hakkab muutuma.

 Joe Biden tutvustas laupäeval Müncheni julgeolekukonverentsil Barack Obama administratsiooni välispoliitika põhimõtteid ja lubas Ameerika poolt maailmas uut tooni. Tema sõnul on Ühendriigid nõus Euroopaga maailma asjades rohkem aru pidama, kui Euroopa on valmis aitama vastutust kanda.

„Kuulame, räägime läbi, aitame kaasa. Ameerika vajab maailma samamoodi, nagu maailm vajab Ameerikat. Samal ajal ootab USA oma partneritelt suurema vastutuse kandmist,” ütles Biden, viidates sellele, et Euroopa võiks vastu võtta vange Guantánamo laagrist, mis lähema aasta jooksul suletakse, ja suurendada oma panust Afganistanis.

Bideni sõnul tuleb ka suhted Venemaaga normaliseerida. „On aeg vajutada reset-nuppu meie suhetes,” märkis ta. Bideni kinnitusel kavatseb USA veel kord hinnata, kas Kesk-Euroopasse raketi­tõr­je­süsteemi paigutamine on otstarbekas. Isegi kui Washington otsustab oma plaani ikkagi teoks teha, lükkub Moskva pahameele pälvinud raketikilbi valmimine edasi.

Venemaa asepeaminister Sergei Ivanov nimetas USA pakkumist väga positiivseks. „On ilmne, et USA uuel administratsioonil on tugev soov muutusteks ja see sisendab optimismi,” märkis ta.

Dialoog Iraaniga

Eile kohtus Ühendriikide ase­president Gruusia riigipea Mihheil Saakašviliga. Bideni sõnul on NATO-ga liitumine Gruusia enda, mitte Venemaa otsustada. Oma isiklikku seisukohta keeldus ta avalikustamast. Eelmine Ameerika president George W. Bush toetas mullu tuliselt Gruusia vastu­võt­mist allianssi.

Teherani suhtes kavatseb USA rõhuda rohkem dialoogile, kuid lõppeesmärk on Bideni sõ­nul ikkagi sama – hoolitseda selle eest, et Iraanil ei õnnestuks hankida tuumarelva. „Iraanil on selge valik: kas jätkata praegust kurssi ja taluda survet ning isolatsiooni või lõpetada lubamatu tuuma­programm ja terrorismi toetamine. Siis on võimalikud mõistlikud järele­andmised,” mär­kis ta.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare