Assamblee Riigikogu delegatsiooni esimehe Andres Herkeli kinnitusel võib memorandumi kirjeldava osaga igati rahul olla, sest igaüks, kes teksti läbi loeb, saab aru, et just Venemaa pole täitnud endale rahuleppe ja teiste rahvusvaheliste dokumentidega võetud kohustusi.


ENPA peaks praeguse kava järgi dokumendi vastu võtma tuleva aasta 28. jaanuaril Strasbourgis. Enne seda teevad raportöörid koos teiste fraktsioonijuhtidega seni edasilükkunud visiidi Moskvasse, samas kui Tbilisit on tänaseks juba külastatud.


"Juhtisin tähelepanu, et Venemaa on ENPA liige ja rahvusvahelise õiguse subjekt, mitte Lõuna-Osseetia. Samuti tegutseb Lõuna-Osseetia miilits Vene vägedega koos ja nende kontrolli all. Seega tuleb nende vastutus selgemalt esile tuua," tõdes Herkel.


Herkeli meelest on probleeme järelduste osaga, sest järeldused on muu tekstiga võrreldes pehmed, ei sisalda viiteid sanktsioonidele ega anna hinnangut rahuleppe mittetäitmisele.


"Samas on selge, et kandvad järeldused on tihedalt seotud resolutsiooniga ja on võimalus need jaanuari lõpu seisuga siiski tugevalt esitada," lisas Herkel.


Oma sõnavõtus juhtis Herkel tähelepanu ka tendentsile veeretada vastutus administratiivpiiril siiani toimuvate relvakonfliktide pärast Lõuna-Osseetia de facto režiimile.