HOMSES PÄEVALEHES: Ukraina poliitikud ja ametnikud pidid kõik oma Porsched ja Rolexid avalikult arvele võtma

 (44)
US-UKRAINE-CRISIS-CONGRESS
513645541Foto: NICHOLAS KAMM, AFP

Miljoneid dollareid sularaha koduses panipaigas. Vanaaegsete ikoonide, piiblite ja pistodade, tulirelvade, Fabergé munade, Porsche sportautode, käekellade ja kvaliteetveinide kollektsioonid. Ning muidugi luksuskorterid ja mõisad, kus seda kõike hoida.

Selliseid varandusi õnnestub ametnikel ja poliitikutel koguda teisteski korrumpeerunud postsovetlikes riikides, ent Ukraina riik nõuab neilt vanglakaristuse ähvardusel, et nad kogu selle info ise internetti üles riputaksid.

Varade avalikku deklareerimist nõuab kahe aasta eest vastuvõetud korruptsioonivastane seadus, mida oponendid on korduvalt üritanud lahjendada või põhja lasta. Seadus puudutab umbes 50 000 riigiametnikku, kelle deklaratsioonidega saab pärast esitamist igaüks vabalt tutvuda. Hoolimata protestimisest ja hammaste kiristamisest oli enamik deklaratsioone pühapäevaõhtuseks tähtajaks esitatud.

Kui andmebaas septembris käivitati, ei julgenud paljud sellist tulemust loota.

Ometi tulid üleeile õhtuks kõik Ukraina tähtsamad tegelased oma deklaratsioonide esitamisega toime. Viimaste seas oli president Petro Porošenko, kes esitas oma dokumendid kaks tundi enne tähtaega. Selgub, et 2014. aastal kõigist äridest loobuda lubanud presidendile kuulub endiselt 104 ettevõtet nii kodumaal kui ka Hispaanias, Küprosel, Neitsisaartel, Hollandis, Ungaris, Leedus, Hiinas, Poolas ja Venemaal. Neli ettevõtet on muide annekteeritud Krimmis. Porošenko märkis enda õigustuseks, et pärast 2014. aastat on ta asutanud ainult ühe ettevõtte ja see on loodud kompanii Rošen likvideerimiseks.

Loe homsest Eesti Päevalehest, kuidas Ukraina juhid hoiavad kodus kottide viisi sularaha!