HOMSES PÄEVALEHES: Valgevene suurportaali peatoimetaja: järgmine kord läheb Lukašenka vastu ka miilits, tuleb majanduslik Maidan

 (83)
HOMSES PÄEVALEHES: Valgevene suurportaali peatoimetaja: järgmine kord läheb Lukašenka vastu ka miilits, tuleb majanduslik Maidan
Kolja LukašenkaAFP

Äsjastel parlamendivalimistel Valgevenes tehti ajalugu: kaks saadikut 110-st ei kuulu president Aljaksandr Lukašenka meeskonda. Valgevene suurima uudisteportaali Harta 97 (www.charter97.org) peatoimetaja Natalja Radzina sõnul näitab see, kui lootusetu on püüda muutusi läbi võimude kehtestatud mängureeglite.

Mind on Valgevene paelunud enam kui kümme aastat. Kuidas teie hindate selle kümnendi arenguid?

Kümnekonna aasta eest proovisid Euroopa ja lääs Lukašenkaga läbi rääkida, et ta viiks läbi demokraatlikke reforme. Katse lõppes 19. detsembril 2010. aastal, presidendivalimiste päeval, kui arreteeriti seitse sõltumatut kandidaati ja peksti laiali 60-80 000 osavõtjaga miiting, kus protesteeriti valimistulemuste võltsimise vastu.

Harta 97 lehekülg pandi kinni ja ka mina sattusin vanglasse. Kolm kuud pärast valimisi tapeti toimetuse asutaja Oleg Bebenin. Kõigile on selgeks saanud, et ei läbirääkimised ega ärarääkimised Lukašenka puhul ei toimi. Vastupidi: lääne suhtumise pehmenemine diktatuuri viib repressioonide tugevnemiseni.

Ometi püütakse ju nüüd jälle.

Jah, lääs proovib taaskord Lukašenkaga rääkida. Pärast 2010. aasta sündmusi kehtestati Valgevene suhtes sanktsioonid, nüüd aga nõrgendatakse neid. Sisuliselt on Lukašenka vastased sanktsioonid juba tühistatud.

Loe edasi homsest Päevalehest!

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare