Läti leegionäride päev oli pingeline, kuid läks rahulikult

 (6)

Politseinike ahelik lahutas loosungeid skandeerivaid venelasi Läti sõjaveteranidest.

Eile toimus Riia Vabadussamba juures veteranide ühenduse Daugavas Vanagi korraldatud rahvakogunemine Teises maailmasõjas Saksa poolel võidelnud Läti sõdurite meenutuseks.

Venelastest nn antifašistidele vastuürituseks luba ei antud, kuid mitukümmend Läti “antifašisti” ja Eestist pärit notšnoi-dozorlast olid siiski kohale tulnud ning skandeerisid “Hitler kaputt” ja “Fašism ei lähe läbi”. Tseremoonial osalenuid lahutas selle vastu protestijaist lisaks politseinikele ka metallaed, mis tagas selle, et füüsilisi kokkupõrkeid ei toimunud.

Kokku tahtsid leegionäride päeval Riias rahvakogunemisi korraldada neli rühmitust, aga linnavõimud andsid loa vaid ühele – 1945. aastal läänes loodud ja nüüdseks tegevust ka Lätisse laiendanud veteranide ühendusele Daugavas Vanagi.

Enamik sundmobiliseeritud

Leegionäride päevaga mälestatakse lätlasi, kes sõdisid Teises maailmasõjas Läti leegioni ridades pealetungiva Nõukogude armee vastu, kuid üldiselt eelistatakse vaikida nende allumisest Hitleri käskudele.

Kuupäev ise tähistab 16.–18. märtsini 1944 Velikaja jõe ääres ühe künka pärast peetud lahingut, mis oli ainus kord Teises maailmasõjas, kui Läti sõdurid olid koondatud ühte kohta ja lätlastest komandöride käe alla.

Samal teemal:

Läti leegion asutati 1943. aastal Hitleri korraldusel Waffen-SS-i koosseisus vormiliselt vabatahtlike üksusena, kuid kuna värbamine ei andnud soovitud tulemust, hakati sinna saatma ka sundmobiliseerituid. Kokku oli leegionis vabatahtlikke kõigest 15–20 protsenti.

1. juuli 1944 seisuga oli Läti leegionis 87 550 sõdurit. 1945. aasta alguseks olid selle koosseisu kuulunud 15. diviisi sõdurid jõudnud Saksamaale ja jäid lääneliitlaste kätte sõjavangi. 19. diviis sattus aga Kuramaa kotti ja alistus Punaarmeele. Nürnbergi tribunal tunnistas Waffen-SS-i 1946. aastal kuritegelikuks organisatsiooniks, ent ei laiendanud süüd Baltimaadest sundmobiliseeritud üksustele.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare