Medvedevi tooli hõivanud Putin näitas end Kremli õige valitsejana

 (26)

Presidendi küsimuste-vastuste etendus jäi millegipärast ka sel aastal Putini kanda.

 Juba Adolf Hitler taipas avalike esinemiste mõju rahva meelsusele. Midagi on temalt õppinud ka Vladimir Putin. 2001. aastal muudeti avalikud küsimustele vastamise kõnetunnid president Putini visiitkaardiks, kuid eile ei nähtud küsimustele vastamas enam presidenti, vaid ikka Putinit.

Seda, kas Kremli müüride taga võimu pärast kakeldakse, muu maailm ei näe. Kuid uus president Dmitri Medvedev pole veel kordagi sel kujul rahva ette astunud. Peaminister Putin reserveeris eetri ka tänavu endale. Medvedev saadeti hoopis visidile Indiasse.

„Oleks olnud loomulik, et sel aastal vastab küsimustele Medvedev. Putini jätkamine „toolil” kinnitab selgelt, et Putin püsib riigi juhtimise hoobade juures ja ta on rahvuslik liider,” kinnitas Moskvas tegutseva Heritage Foundationi juht Jevgeni Volk telekanalile CNN. Volk on veendunud, et Putin valmistub presidenditooli tagasi võtma.

Venemaa võimuparteiks tõstetud Ühtse Venemaa liidri ja peaministri Vladimir Putini esinemist kandsid eile otse üle telekanal Rossija ning raadiojaamad Majak ja Radio Rossii. Vaatajahuvi oli ka tänavu tohutu: kokku võeti vastu ligi 2,2 miljonit telefoni, SMS-i ja meili teel saabunud küsimust.

72 küsimust sai vastuse

Peaminister Putin vastas kolme tunni ja kümne minuti jooksul neist 72-le, millest enamikus tunti muret majanduslike raskuste üle, kuid otsesõnu valitsust ei kritiseeritud.

Samal teemal:

Esimesena pääses läbi Baškortostanis elav Dmitri Salnikov. „Enamik meie asula elanikest jäi tööta, sest me olime spetsialiseerunud metallurgiale. Kuidas edasi elada?”

„See on osa neist majandusraskustest, mida ma alguses mainisin,” vastas Putin, süüdistades USA-d, kus autotööstuse langus on vähendanud vajadust metallide järele. Küll on Venemaal tõstetud töötu abiraha suurust ja kohalikele kuberneridele pandi kohustus töökohti kaitsta. „Seal, kus võimalik,” täpsustas Putin.

Venemaad kaitseb statistika

•• Putini hinnangul on majandusolukord raske, kuid Venemaa väljuvat sellest kergete tagasilöökidega. Sotsiaaltoetused ja pensionid kasvavat raskuste kiuste. Ka rubla pärast polevat tarvis muretseda, sest reserve riigil jätkuvat.

•• Kuigi Putin üritas Venemaa olukorda igal viisil ilustada, tulevad ka tema esitatud statistikast välja julmad arvud. „Ukraina majandust on tabanud isegi veel suuremad probleemid kui Venemaa oma, näiteks metallurgiaeksport kahanes mitte 50 protsenti nagu meil, vaid 70 protsenti ja see on tõsine asi.”

•• Putin vibutas hoiatussõrme pankurite poole, et need ei kohutaks oma klientidest hüpoteegivõlglasi. Küll lohutas ta venelasi, et eluasemete ostmine peaks muutuma odavamaks.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare