NASA andis Discovery’le maandumisloa


HOUSTON, 5. august (Reuters-EPLO) – NASA andis neljapäeval süstiku Discovery meeskonnale loa naasta koju, tunnistades süstiku maandumiskõlbulikuks ja paludes astronautidel kosmoseülikonnad pakkida, kuna neljandat avakosmoses viibimist pole missiooni ajal vaja.

Discovery peaks naasma Floridasse Cape Canaveralisse esmaspäeval, tegu on esimese süstiku maandumisega pärast seda, kui Columbia maandumisel kahe ja poole aasta eest Maa atmosfääri sisenedes plahvatas ja hukutas kõik pardal olnud seitse astronauti.

„Ma ei ütle, et risk oleks null,” sõnas süstikuprogrammi asedirektor Wayne Hale. „Kuid tegu on madalaima riskiga, parima võimalusega ja ühehäälse inseneride ning juhtkonna otsusega, et me peame maanduma sellisena, nagu saab.”

Insenerid on uurinud, kas tükike kahjustada saanud isolatsioonikihti komandöri vasak kokpitiakna juures võib ära tulla ja kahjustada süstikut, näiteks pöördetüüri pidurit, mis on süstiku sabas. Tuuletunnelitestid aga veensid, et see tükk peaks püsima paigal maandumise ajal ja on vaid 1,5protsendiline võimalus, et kangatükk tabab süstikut, kui see ära tuleb, kõneles Hale.

Kui NASA oleks otsustanud kahjustunud kohta parandada, oleks pidanud Discovery 13päevast missiooni pikendama päeva võrra, et astronaudid Soichi Noguchi ja Steve Robinson saaksid reedel teha neljanda kosmosekõnni.

Süstik on rahvusvahelise kosmosejaama juures alates 28. juulist ning peaks lahkuma orbitaaljaamast laupäeva varahommikul.