Politkovskaja mõrvaprotsess on esialgu avalik


Vastu kõiki ootusi otsustas Moskva sõjaväeringkonnakohus eile lubada avalikku protsessi väidetavate Anna Politkovskaja mõrvale kaasaaitajate üle.

 Venemaa ühe tuntuma ajakirjaniku Politkovskaja tapmist käsitlev protsess on alles algusjärgus, sisuliste aruteludeni pole veel jõutud ja seetõttu oodati kohtuniku otsust suure huviga. Kohtuprotsessi kinniseks kuulutamist soovisid eile kaks riiklikku süüdistajat, kelle väitel sisaldavad 49 kohtutoimikut salajasi andmeid miilitsa ja Vene julge­olekuteenistuse FSB töö kohta.

Avaliku kohtuprotsessi poolt olid Politkovskaja laste huve esindavad advokaadid ja ka kohtualuste kaitsjad. Politkovskaja laste esindaja, üks Venemaa tuntumaid advokaate Karina Moskalenko (kaitses ka Mihhail Hodorkovskit) ütles, et kinnisel protsessil on tugevad negatiivsed tagajärjed, sest see vähendab usaldust kohtuotsuse vastu.

Null protsenti saladusi

Nelja süüaluse seas pole mõrva sooritajat ega tellijaid. Mõrvale kaasaaitamises süüdistatavate vendade Džabril ja Ibrahim Mah­mudovi noore advokaadi Murad Musajevi kinnitusel toetavad kõik kohtualused avalikku protsessi, tõendamaks, et süüdistus on välja mõeldud. „Toimikud saadeti kohtusse vaid selleks, et näidata maailmale: me oleme selle mõrva lahendanud. Aga see ei ole nii!” ütles advokaat.

Musajevi sõnul on süüdistajate väitel salajane materjal kõigest siseministeeriumi ametkondade ametialased kirjad, kus on „null protsenti saladusi”.

Samal teemal:

Riiklikud süüdistajad võtsid otsuse vastu rahulikult. Võib-olla sellepärast, et kohtunik lisas ühe tingimuse: ta lubas kuulutada protsessi kohe kinniseks, kui tuleb välja, et kas või ühele vandemehele avaldatakse survet.

Kohtualuste süü üle hakkavad otsustama vandemehed, mitte kohtunik. Kokku 20 vandemeest valitakse täna, neist 12 on põhivandemehed ning kaheksa jäävad varuks, kuid peavad samuti protsessi algusest peale jälgima. See tähendab omakorda, et kuna kohtuistungid toimuvad edaspidi suhteliselt väikses saalis, siis ajakirjanikke mahub sinna vähe, hoiatas kohtunik.

Politkovskaja laste ning kohtualuste advokaadid tegid mõlemad kohtus sarnased avaldused, et mõrv on halvasti uuritud ja tõde pole välja selgitatud.

Karina Moskalenko kritiseeris eriti infolekkeid uurimise ajal, mis tema väitel tehti meelega, et takistada mõrva tellijate ja rahastajateni jõudmist. Samuti ei tehtud eeluurimisel kõike mõrvas kahtlustatava mehe, kelleks on Mahmudovite kolmas vend Rustam, tabamiseks, kuigi advokaadi väitel olid uurijatel täpsed andmed tema asukoha kohta.

Lisaks kahele vennale Mahmudovile on kohtu all ka endine militsionäär Sergei Hadžikurbanov ja FSB ohvitser Pavel Rjaguzov, kes advokaatide väitel ei ole üldse mõrva segatud ja seoti prokuratuuri käsul kunstlikult kriminaalasjaga, et selle saaks tavalise kohtu asemel saata arutamiseks sõjaväekohtusse.

Ramzan Kadõrov kohtusse?

•• Tšetšeenia sõja reportaa­židega kuulsaks saanud Anna Politkovskaja tapeti 7. oktoobril 2006, Venemaa tollase presidendi Vladimir Putini sünnipäeval.

•• Politkovskaja laste advokaat Karina Moskalenko ei usu, et Putin oli kuidagi mõrvaga seotud, kuid uurijad oleksid pidanud pöörama tähelepanu mõrva toimumisajale. „See fakt võib olla tähtis, sest võib välja tuua tellija motiive,” ütles ta eile kohtus.

•• Moskalenko andis mõista, et ta võib taotleda Tšetšeenia presidendi Ramzan Kadõrovi kohtusse kutsumist. Moskalenko väitel oli Politkovskaja eluajal mitu korda öelnud, et Kadõrov ähvardas teda. Lisaks on Ka­dõ­rov pärast mõrva avalikult öelnud, et teab roima tellijaid. Eel­uurimise ajal Kadõrovit üle ei kuulatud.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare