Spioon püüab Norras puhtaid pabereid saada


26 aastat tagasi N Liidule saladusi lekitanud Arne Treholt tahab uut kohtuasja.

Kurikuulsamaid NATO spiooni-skandaale enne Herman Simmi sisselangemist oli 1984. aastal, kui Norras vahistati N Liidule saladusi lekitanud Arne Treholt. Kuid eelmisel nädalal astus avalikkuse ette üks endine poliitilise julgeolekuteenistuse (POT) töötaja, kes väitis, et süüasja juures kasutatud fotod Treholtile üle antud rahakohvrist olevat olnud võltsitud.

Nüüd nõuab Küprosel elav Treholt, et kogu tema kohtuasi uuesti üle vaadataks. Skandaal paisus nii suureks, et seda kaaluti lausa parlamendikomisjoni tasemel. Ometi teatas endine justiitsminister Anne Holt, et Treholt oli ja jääb reeturiks. Sama kinnitab ka endine KGB töötaja Oleg Gordijevski, kes on ise käes hoidnud Treholtile makstud raha.

Omal ajal Norra Töölisparteisse kuulunud, ajakirjanikuna Arbeidarbladetis töötanud, Norra välispoliitika instituudi kaudu 1976–1978 asevälisministriks ja 1979–1982 ÜRO esinduse nõunikuks tõusnud Treholt oli kahtlemata lähedal ka riigisaladustele. Norra vastuluure tähelepanu pälvis tema tegevus mitu aastat enne sissekukkumist.

1983. aastal õnnestus Viinis ka pildistada tema kohtumisi N Liidu esinduse töötajatega. Kohtuotsuse kohaselt oli Treholt aastail 1974–1983 edastanud riigisaladusi KGB-le ja 1981–1983 ka Iraagi luurele. Mees mõisteti 20 aastaks vangi, kuid pääses juba 1992. aastal vabadusse.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare