Taliban võib olla koalitsiooni surve all Pakistani põgenenud

 (2)
Taliban võib olla koalitsiooni surve all Pakistani põgenenud
USA merejalaväelased Marjah'sReuters

Suur hulk Talibani võitlejaid on Marjah’ linnast Helmandis põgenenud üle piiri Pakistani, vahendas New York Times Afganistani siseministri tänast teadet.

Möödunud laupäeva koidikul alustasid koalitsiooniväed Afganistanis suurimat pealetungi alates 2001. aastast – Talibani väljatõrjumiseks nende senisest keskusest Marjah’st läks liikvele 15 000 ühendvägede sõdurit. Kuigi esimese päeva õhtuks väga tugevat vastupanu ei kohatud, hukkus tulevahetuses üks USA merejalaväelane ja IED (isevalmistatud lõhkekeha) plahvatustes kaks sõdurit, kirjutas BBC.

Afganistani vägede juhi kindral Aminullah Patiani sõnul on praeguseks kõik vajalikud piirkonnad Marjah’s ja Nad Alis ühendvägede kontrolli alla võetud. „Taliban on siit lahkunud, aga IED-de oht pole kuhugi kadunud,” ütles ta AFP-le.

Mereväekapten Abraham Sipe ütles Reutersile e-maili teel, et väed edenevad vähehaaval ja seda põhjusel, et väga metoodiliselt puhastatakse teid isevalmistatud lõhkekehadest. Tema kinnitusel oli vastupanu tugev vaid mõnedes Marjah’ osades.

Afganistani kõrgete ametnikke ja USA vägede komandöri kindral Stanley A. McChrystali osavõtul peetud pressikonverentsil teatasid esimesed, et suuremat Talibani vastuseisu saadi tunda Marjah’ lõunaosas, kuid see pole olnud koalitsioonile suuremaks takistuseks, vahendas New York Times.

Ametnike sõnul pole täit ülevaadet, kui palju Talibani võitlejaid Marjah’ piirkonda jäänud on, kuid neid võib olla sadu. NATO luure andmetel võib Taliban vasturünnakuid paar päeva tagasi hoida eesmärgiga teha kindlaks, kas NATO ja Afganistani väed kavatsevad piirkonda pikemaks jääda või õige pea lahkuda.

„See ei ole sugugi ebatavaline, et Taliban eemaldub, et kuskil reorganiseeruda. Oht, et vaenlane tuleb tagasi, on jätkuvalt olemas ja meie väed on sellest teadlikud,” ütles briti vägede esindaja Gordon Messenger.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare