Vana mees tegi viimase ponnistuse pildile jääda

 (17)

Kahe nädala pärast lähevad ameeriklased valimiskastide juurde. Sel kolmapäeval kohtusid presidendikandidaadid viimast korda telekaamerate ees.

Avaliku arvamuse uuringud näitavad, et demokraat Barack Obama toetus on pea kümme protsenti suurem kui vabariiklasel John McCainil, aga veidi üle kümnendiku valijaid ei ole veel otsust langetanud. See tähendab, et mõlemal kandidaadil on teoreetiline võimalus järgmisel aastal Valgesse Majja kolida. Lisaks võib kahe nädalaga paljugi muutuda ja arvamusküsitlused ei pruugi päris täpselt näidata, kuidas hindavad valijad isikuomadusi ning näiteks rassi ja vanust, millest on olnud tänavuses kampaanias palju juttu.

Sellenädalane presidendiväitlus oli eelnevatest oluliselt sisukam ja ka ümarlauaformaat, kus kandidaadid suhtlevad teineteisega otse ning saavad vastastikku täpsustavaid küsimusi esitada, tähendas, et vastasseisud olid otsesemad ning väitlus sedavõrd lihtsamini jälgitav. Debatti ohjanud CBS-i ajakirjanik Bob Schiffer lubas enne, et sel korral saab parima ülevaate, milline oleks John McCaini ja Barack Obama valitsusaeg. Vähemalt sisepoliitika ning hariduse ja tervishoiu osas pidas ta ka oma lubadust.

McCain, keda eelmistes väitlustes peeti vähem dünaamiliseks, näitas oma tugevamaid külgi. Kuigi McCain üritas tihti täpsetest vastustest mööda hiilida, kinnitades, et ta teab, kuidas asju ajada, oli ta retoorikas Obamaga igati võrdne ning täpsem ja ründavam kui varem.

Samal teemal:

Obama kampaania on viimastel nädalatel rõhutanud, et McCain jätkaks Valgest Majas poliitikat, mida vabariiklased on ajanud juba kaheksa aastat. McCain aga tegi tõsist tööd selle väite ümber lükkamiseks, käies välja oma kampaania ühe parema tsitaadi: “Senaator Obama, ma ei ole president Bush. Kui te tahate Bushi vastu kandideerida, oleks pidanud kandideerima neli aastat tagasi.” McCain vastandas end praegusele valitsusele veelgi enam, kritiseerides ka oma parteikaaslast majandusminister Henry Paulsoni. Arvestades president Bushi erakordset ebapopulaarsust on see sõnum igati asjakohane, kuid tuleb kampaanias liiga hilja ega paista Obama muutusi lubava hüüdlause taustal lihtsalt välja.

Torumees Joe võitis

Ka näitas väitlus selgelt, mida on presidendikandidaadid senisest kampaaniast õppinud. Obama, keda on kritiseeritud liigse elitaarsuse pärast, keskendus keskklassile ja töökohtadele.

Debati ainuke selge võitja on torumees Joe, kellest sai keskklassi ja väikeettevõtjate muresid väljendav sümbol. Torulukksepp Joe Wurzelbacher vestles Obamaga Ohios kampaaniaüritusel oma äri alustamisest ning väitluses mainisid mõlemad kandidaadid teda otse nii tervisekindlustuse kui ka maksude puhul. Võib vaid ennustada, kui palju torumees Joega kampaaniareklaame me järgmisel kahel nädalal näeme.

Asepresidentidest ja kohtunikest

•• Kandidaadid andsid selles väitluses ka aimu, milline oleks nende meeskond ning kelle ideed Valget Maja mõjutaksid. Kuivõrd presidendi võimetuse korral lähevad tema volitused asepre­sidendile, ei saanud mööda Joe Bideni ja Sarah Palini perso­naalküsimusest.

•• Neist esimese puhul rõhutati tema kogemusi ja teadmisi, Palini nimetas McCain aga reformijaks, eeskujuks naistele ning inimeseks, kes tooks Was­hingtoni värsket õhku.

•• Senaator McCain, kes on muu hulgas kritiseerinud ka ülemkoh­tu 1973. aasta aborte legali­seerivat otsust, lubas, et tema valiks ülemkohtu kohtunikke mitte ideo­loogia, vaid ametisse sobi­vuse järgi.

Kes suudab rohkem pori loopida?

•• Kedagi ei üllata, et suurem osa kampaaniareklaame on olnud negatiivsed ja vastast ründavad, kuid viimastel nädalatel ei tundu kummastki kampaaniast muud tulevatki.

•• Nii Obama kui ka McCaini vali­misstaap on pidanud järjest välja saatma teateid, et nende toetajad on teist poolt ebaõiglaselt, ebaausalt ja vastuvõetamatult rünnanud.

•• Vastates küsimusele nega­tiivsete reklaa­mide kohta tunnistasid ka mõlemad presidendikandidaadid, et kampaania on olnud raske ning on mindud üle piiri.

•• Ehk see­tõttu jäi väitluse toon pigem tsiviliseeritud ja viisakaks. Samu­ti tähendas see, et McCain ei rünnanud Obama avaliku arvamuse uuringutes kõige nõr­gemaks peetud külge – kogemusi.

Loe veel

•• McCain, kelle poliitiline karjäär on oluliselt pikem, rääkis küll kogemuste tähtsusest, kuid eri­nevalt kampaania eelnevast too­nist ei rünnanud ta Obamat otse, vaid rõhutas, et tal endal on nii kogemused kui ka neid tõendavad armid.

•• Kuigi eriti McCain on viimastel nädalatel isiklikke rünnakuid oma kampaanias oluliselt vähendanud, näeb vastast mustavat negatiivset reklaami siiski endi­selt ning vähemalt McCaini meeskond oli seda mitmes telejaamas tellinud ka kohe pärast väitlust.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare