Venemaa asub seadusega ropendamist piirama

 (30)
Vene raamatulaat
Vene raamatulaatRia Novosti / Scanpix

Samal ajal kui Eestis jõustub avalikus kohas alkoholi tarbimist lubav seadus, keelustab Venemaa vandesõnade kasutamise raamatutes, näidendites ning filmides.

Uue seaduse järgi piiratakse ropendamist sisaldavate filmide levikut ning vandesõnu sisaldavaid raamatuid hakatakse müüma vastava hoiatusega kinnistes pakendites. Teatrid ei tohi enam lavale tuua ebasündsat keelekasutust sisaldavaid etendusi. Piirangute rikkumine võib kaasa tuua kuni 1070 euro suuruse rahatrahvi.

Maikuus esitatud seadus peaks olema meeltmööda konservatiividele, ent üldisemalt nähakse selle taga järjekordset sammu sõnavabaduse piiramiseks, vahendab Reuters.

Kremli veebilehe sõnul on seaduse eesmärgiks kaitsta ja edendada keelekultuuri. Kriitikud näevad selle taga aga Nõukogude Liidule sarnanevat tsensuuri ja vaba eneseväljenduse piiramist.

Internetis levivat ropendamist hakkab kontrollima spetsiaalselt selle tarbeks välja töötatud tarkvara „swear-bot“.

Möödunud kuul kirjutas ajaleht Izvestija Venemaal kommunikatsiooni eest vastutava organisatsiooni Roskomnadzor plaanist kasutada otsinguprogrammi selleks, et online-artiklitest ning nendega seotud kommentaaridest roppused välja juurida. Oma suuruse ja leidlikkuse poolest tuntud venekeelseid saite kontrollima asuvat üle poole miljoni euro maksnud süsteemi ootab ees suur töö.

Uus seadus on veelgi karmim aga blogijate ning valitsusväliste väljaannete suhtes. Kriitikud näevad selle taga aga püüdu tuua seni iseseisev meedia Kremli kontrolli alla. Kohalikud võimuesindajad sellega ei nõustu.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare