Venemaa plaanib maride põlised asualad veega üle ujutada

 (52)
Venemaa plaanib maride põlised asualad veega üle ujutada
Aleksei Aleksejev

Vene riiklik ettevõte RusHydro plaanib Volga jõel asuvat tammi rekonstrueerida, mille tulemusena ujutaks vesi üle maride põlised asualad.

Kui ettevõtte plaanid teostuvad, kaob Volga voogudesse 165 000 hektarit Mari Eli territooriumi, vahendas portaal Mariuveren.wordpress.com

Venemaa kavatseb elektrienergia tootmismahu suurendamiseks rekonstrueerida Tšeboksarõ hüdroelektrijaama tammi, mille tagajärjel tõuseb veetase tammi taha jääval alal kolme meetri võrra. Võimude plaanid on saanud hoogu juurde pärast Sajaani-Šušenskoje hüdroelektrijaamas toimunud katastroofi, mis nõudis vähemalt 73 inimelu.

Tšeboksarõ hüdroelektrijaam rajati 1968. aastal, 1980. aastal valminud tamm ujutas tollal üle kolmandiku mäemaride asualast.

Venemaa plaanide vastu avaldavad protesti nii Mari Eli, Tšuvaššia, Nižni Novgorodi kui Soome intellektuaalid. Nendega on liitunud ka Vene õigeusu kiriku vaimulikud, kuna plaanide teostamine ähvardab üht eparhiat ja kloostrit.

Soome kirjanikud saatsid Venemaa presidendile Dmitri Medvedevile lausa avaliku kirja, kus hoiatatakse, et veetaseme tõstmine võib kaasa tuua sotsiaalse, ökoloogilise ja majandusliku katastroofi, sest piirkonnas elavad marid peavad siirduma mujale.

Soome kirjanikud hoiatavad, et mari rahvust ähvardab taolise poliitika järel väljasuremine. Venemaal elab marisid kokku umbes 605 000, kuid viimastel andmetel ei õpetata üheski koolis mäemaride keelt. Ka kurdavad intellektuaalid, et Putini poolt ametisse määratud Mari El kuberneri Leonid Markelovi ajal on olukord läinud vaid hullemaks.

"Mari kultuuri ja keeleõpetuse olukord on vilets," tõdeti kirjas. "Väikesed marikeelsed koolid on suletud ja suurtes koolides õpetatakse mari keelt vaid kohati."

Soome kirjanikud juhtisid tähelepanu ka sellele, et Venemaa kohtleb marisid samamoodi nagu Türgi kurde, kelle põlistele asualadele rajas Ankara samuti hüdroelektrijaama tammi.

Lähikuudel selgub, kas peale jäävad äriplaanid või rahva tahe. Seni elavad marid teadmisega, et nende põline asuala võib peatselt jääda vee alla.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare