Legendi järgi tappis Lalli aastal 1155 Köyliönjärve jääl Rootsi piiskop Henriku, kes oli tulnud pöörama soomlasi ristiusku.

Esiettekanne on sedapuhku kui ehitis, mis kerkib poolelijäänud müüridele. Tormise kirjapandust kõlab ooperis kümme esimest minutit, edasi areneb juba sama libreto järgi Puuri fantaasia.

6.-14. augustini Pirita kloostri varemetes toimuval Birgitta festivalil saab sel aastal nautida uudisteoseid, tunnustatud suurlavastusi, rahvamuusikal põhinevat modernistlikku heliloomingut, video- ja valgusmängu ning palju muud.

„Mis seob tegelaskujusid nagu Eino Leino „ Lalli“, Lorenzo Da Ponte „Don Giovanni“ ja William Shakespeare`i„Prospero“? Nad kõik ilmutavad end heliloojate Veljo Tormise, Rasmus Puuri, Wolfgang Amadeus Mozarti ja Jean Sibeliuse ooperite kaudu Birgitta festivalil 2022,“ ütleb festivali kunstiline juht Tõnu Kaljuste.

Kahel õhtul esitatakse festivali laval palju kiidusõnu saanud Elmo Nüganeni Mozarti ooper „Don Giovanni“, mille esietendus toimus mullu sügisel Vanemuise väikses majas.

Kristjan Järvi ja tema orkester Baltic Sea Philharmonic toovad lavale oma nägemuse William Shakespeare’i kuulsast 17. sajandi alguses kirjutatud näidendist „Torm“. Selle fantastikat, maagiat, hurmavat irreaalsust ja tundeküllasust täis lavateose õhustikku kujundavad Jean Sibeliuse, Kristjan Järvi, Liis Jürgensi ja Mari Meentalo muusika. Lavastuses on dirigent ja orkestrandid enda kanda võtnud nii teksti kui ka muusika, kasutades selleks nii oma pilli kui ka häält. See on muusikute ühislooming, milles kogu orkestril on kaaslavastaja roll.

Festivali lõpetab ürgsele muusikale toetuv kontsert. Sündmuse lõppakordiks on soome muusikute Kimmo Pohjoneni, Juuso Hannukaineni ja Tallinna Kammerorkestri ettekanne „Uniko“.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid