Mõnes riigis (eriti Lõuna-Hiinas) on arbuusiseemned sama populaarsed nagu päevalilleseemned meie idanaabrite juures. Need kuivatatakse, röstitakse ja süüakse. Samuti toodetakse seemnetest õli, mida kasutatakse kondiitri- ja seebitööstuses või määrdeainena. Kuna arbuusiseemned sisaldavad valku, kiudaineid, rauda ja tsinki, ei tasu süües kõiki seemneid viljalihast eemaldada, eriti juhul, kui need pannakse smuutisse.

Kõrvitsaliste sugukonda kuuluva vilja mahlane sisu sisaldab 5–10% suhkruid ja võib olla ka kollane, rohekasvalge või valge. Kuigi umbkaudu 90% arbuusist on vesi, leidub selles siiski ka kasulikke toitaineid: aminohappeid, vitamiine (A, C, E, D ja B-grupi) ja mineraalaineid (rauda, kaltsiumi, kaaliumi, magneesiumi). Peale selle on arbuusis karotenoidide hulka kuuluvat antioksüdanti lükopeeni, mis võib vähendada südame ja veresoonkonna haiguste tekkimise riski. Ühe hiljutise uuringu järgi võib arbuusi söömine alandada ülekaalulistel inimestel vererõhku nii puhkeolekus kui ka stressiolukordades.

Arbuusi ostes tasub valida kollase laiguga vili, samuti võib küpsuses veendumiseks koorele koputada – kui heli on õõnes ja vili kõlab tühjalt, on tegemist veel toore arbuusiga, küpse vilja kõla on tuhm.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid