FOREX.ee konsultandi Indrek Lindsalu sõnul on räägitud erinevatest summadest ja palju oleneb sellest, kas käsitletakse vaid võimalikku Hiina riigi investeeringut või ka neid summasid, mida on nõus välja käima Hiina pangandussektor.

„Jutuks on olnud, et maksimaalselt võiks Hiina investeeringuvalmidus olla isegi 700 miljardit eurot, aga valitsuse otsese osaluse suuruseks on pakutud 50-100 miljardit eurot,“ ütles Lindsalu. „Nii suured summad ei ole üllatuslikud, kui arvestada, et Hiina on eluliselt huvitatud oma eksporditurgude säilimisest ja võimalikult heast käekäigust. Kuid majanduslike huvide taustal ei saa mööda vaadata Hiina kui superriigi poliitilistest huvidest, eeskätt soovist tõsta oluliselt oma positsioone rahvusvahelistes suhetes ja organisatsioonides.“

Hiina on seni paistnud silma valuutamanipulatsioonidega, hoides jüääni kurssi kunstlikult madalal. See on taganud Hiina majandusele konkurentsieelise eeskätt USA-ga võrreldes, mis tõttu Ühendriigid on püüdnud kaasata teisi riike avaldamaks Hiinale survet vastutustundetu rahapoliitika lõpetamiseks.

„Kui Hiina tuleb Euroopale appi, on selge, et jõujooned muutuvad märgatavalt ja väheneb just nimelt USA mõju,“ lausus Lindsalu. „Kindlasti ei ole Hiina tähtsuse jätkuv tõus poliitiliselt ega majanduslikult ühegi teise riigi huvides, paraku on euroala jõudnud sedavõrd sügavasse kriisi, et piltlikult öeldes ollakse valmis tantsima ka vanakuradi vanaemaga.“

Hiina majandust on nimetatud suureks mulliks, kuivõrd SKP ülikiire kasv on suuresti tulenenud just nimelt valuutamanipulatsioonidest ja suurest laenuvõimendusest. Viimasel ajal ongi märgata teatud aeglustumist, kuid Hiina aastane SKP kasv küünib endiselt üle 6 protsendi, mis on muu maailmaga võrreldes oluliselt kiirem tempo.

„Ühelt poolt on Hiina SKP elaniku kohta maailma riikide hulgas teise poole seas, teisalt on Hiina majandus kasvanud viimase 10 aastaga seitse korda kiiremini kui USA majandus,“ märkis Lindsalu. „Kõige tähtsam on Hiina-suguse mammuti puhul aga mahuefekt, mis võimaldab mängida maailmaareenil mis tahes mänge.“