Telefonist eemaldatakse põhjaliku protsessi käigus kõik vähegi uuesti kasutatav ja see suundub uuele ringile, et mitte neid kaevandada maapõuest ja seeläbi säästa loodust.

Rally Estonia turundusjuht Camilla Themas: „Rally Estonia aina suurem fookus on keskkonnahoiul ja jätkusuutlikel lahendustel. Hübriidtehnoloogia on viinud rallimasinad juba sammu edasi ja kuigi Ringyga koos ellu kutsutud kampaania võib tunduda marginaalsena, siis igast väiksest sammust algab suur muutus. Võimalus luua WRC Rally Estonia võitjakarikad nõnda unikaalsel moel on üks väike samm. Järgmise sammu saame teha juba suurema ja ühel päeval mõtleme taaskasutamisest ning ringmajandusest juba täiesti uuel moel ja ka uuendatud elektroonika ostmine on saanud tavapäraseks.“

Kogumisaktsiooni eesmärgiks on kokku koguda ligi 5000 mobiiltelefoni ja seeläbi hoiame kokku 11,32 tonni CO2, mis omakorda võrdub 2,4 sõiduauto aastase heitgaaside kogusega või 1,4 majapidamise aastase energiatarbimisega.

Usun ja loodan, et kõikide fännide panuse korral on see igati tehtav ning kindlasti juhin ka tähelepanu, et kõikide taaskasutamis- ja rallisõprade vahel loosime iga nädal välja ka erinevaid auhindu! Märgilisel WRC 50. juubelihooajal annab taaskasutatud väärismetallidest loodud karikas eriti unikaalse tunnetuse ja lisaväärtuse.

Uuendatud elektroonika müügi, kogumise ja tagasiostuga tegeleva start-upi Ringy tegevjuht Kristo Kraft: „Uue auto ostmisel ei ole ju mõeldav, et me jätame vana lihtsalt koju seisma. Samas seisab ainuüksi Euroopas inimeste kodudes enam kui 800 miljonit telefoni, mis lihtsalt sahtlis tolmu koguvad. Kõik need seadmed saaks ümber töödelda ja saadud materjalid suunata uuesti ringlusesse. E-jäätme probleem on suur ja kasvav, kuid seni väga vähe teadvustatud.

Iga eestlase kohta tekib aastas 7,3 kg e-jäätmeid. Olgugi, et sellest ei teki tänavanurgale prügihunnikut, tähendab see hoopis, et kuskil maailmas tuleb kaevandada väärismetalle, et järgmist nutitelefoni toota saaks, sest ainuüksi ühe nutitelefoni tootmisele kulub sadu kilosid erinevaid toormaterjale,“ märkis Kraft.

Toormaterjalidest moodustab mahult suurema osa meile tuntud elemente nagu näiteks vesi. Samas sisaldab tipptehnoloogia haruldasi muldmetalle nagu lantaan, praseodüüm, neodüüm, euroopium, gadoliinium, terbium ja düsproosium.

Aga ka niklit, liitiumi, magneesiume jne. Kuigi materjale on igas seadmed üliväikses koguses, siis selle eemaldamine ja ümbertöötlemine on keskkonnahoiu mõttes väga vajalik ning õnneks ka mida aeg edasi, seda mõitlikum majanduslikus vaates.

Kraft lisas, et kuigi elektroonika eluiga pikeneb iga uue mudeliga, siis ikka kaalub enamik eestlasi järgmise telefoni ostusoovi korral peamiselt vaid uue seadme soetamist. „Uuendatud elektroonika ostmisega säästab inimene nii raha kui ka planeeti, sest selle valikuga kaasneb 80% vähem CO emissiooni kui uue telefoni ostmisel. Lisaks läbivad kõik seadmed 30-punktilise tehnilise kontrolli, mis tähendab, et need toimivad nagu uued.“

Too oma vana mobiiltelefon juba täna Circle K teenindusjaamas asuvasse kogumiskasti:

Tallinn – Peetri ja Laagri teenindusjaam
Tartu – Lõunakeskuse ja Võru mnt teenindusjaam
Kesk-Eesti – Adavere ja Mäo teenindusjaam
Võru – Kesklinna teenindusjaam
Pärnu – Ülejõe teenindusjaam
Viljandi – Endla teenindusjaam
Narva – Narva linnapiiiri teenindusjaam
Rakvere – Väljavahi teenindusjaam
Jõhvi – Tartu maantee teenindusjaam
Keila teenindusjaam
Uuemõisa teenindusjaam


Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid