Absoluutne tipp

Tänaseks on tegemist kõige kauem tuuritanud ansambliga Ukrainast, mis 18-aastase tegevusaja jooksul jõudnud üles astuda Uus-Meremaast Brasiiliani. Nad on koostööd teinud ka äsja Eestis kontserdi andnud Soome akordionivirtuoosi Kimmo Pohjoneniga. Sel suvel on nad mainekatel festivalidel jaganud lava Billie Eilishi ja Paul McCartneyga.

DakhaBrakha (ДахаБраха), mis tähendab vanas ukraina keeles „anna/võta,“ on samaaegselt uuenduslik ja ehe. Nende loomingus leiab mõjutusi nii India, Aafrika kui ka Austraalia pärimusmuusikast. Kvarteti jõuline hääl ja suur hääleulatus loovad helimaastiku, mis ei hooli riigipiiridest, kuid mille juured on kindlalt Ukraina kultuuris.

Peatage Putin!

„Ukrainas toimuv sõda tuletab valusalt meelde, kui oluline on kultuur ühe rahvuse identiteedis,“ ütleb kontserdi korraldaja Eesti Pärimusmuusika Keskuse juht Tarmo Noormaa. „DakhaBrakha hiljutised kontserdid on lõppenud koos pealtvaatajatega Ukraina hümni laulmisega. Publik seisab veendunult Ukraina ja ukrainlaste selja taga,“ lisab Noormaa.

DakhaBrakha on aastaid nimetanud end vaba Ukraina suursaadikuteks. Nende ülesastumised on täis hüüdlauseid „Peatage Putin!“ ja „Ei sõjale!“

Kollektiivi ainus meesliige Marko Halanevych ütleb, et loomulikult on praegune sõda nende kodumaale suur valu ja tragöödia ning nad tunnetavad seda iga päev: „Paljud inimesed Ukrainas ja kogu maailmas ütlevad meile, et lava on meie parim võimalus olla kasulik oma riigile, tutvustades kõikjal maailmas inimestele, kes tulnud meid kuulama, Ukraina kultuuri, muusikat ning meie lugu.“

Propagandale vastu

Osa Venemaa propagandasõnumist on olnud see, et Ukrainat ei eksisteeri iseseisva riigina, millel on oma kultuur, ajalugu ja keel. „Kuid see on suur osa DakhaBrakha olemasolu põhjusest,“ ütleb etnomusikoloog Maria Sonevitsky, kes õpetab New Yorgi Bardi kolledžis.

„DakhaBrakha näitab Ukraina väga rikast minevikku, tuues kokku erinevaid muusikapraktikaid Ukraina erinevatest piirkondadest ja Ukraina erinevatest etnilistest rühmadest. See on väga võimas. Nad sulatavad need kaunil viisil kokku ja vaatavad tulevikku. See annab Putini propagandale vastuse. Ukrainal on oma väga tugev kultuur ja ajalugu,“ sõnab Sonevitsky.

Seda, et kogu maailm elab Ukrainale kaasa läbi DakhaBrakha muusika, näitab ka äärmiselt südamlik žest, mille tegi USA-s asuva Madisoni linna linnapea. Just selles paigas toimus ansambli kunagine esimene ülesastumine USA-s. Austusest kõigi ukrainlaste vastu, kes võitlevad oma riigi iseseisvuse ja inimeste eest, otsustas linnapea nimetada 19. juuli ehk päeva, mil tänavune DakhaBrakha kontsert sealsamas toimus, DakhaBrakha päevaks.

Äsja lõppeski Ameerikas DakhaBrakha kontserttuur, mida kirjeldab üht kontserti külastanu: „Täna mõnda Ukraina bändi kuulata on elu muutev elamus omaette. Aga DakhaBrakha esinemisest osa saamine tekitas täiesti uue emotsiooni ja heli. Publik ei pruugi küll ukraina keelt osata, aga ma mõistsin kurbust, viha ja isegi lootust, mille kontsert kuulajani tõi. Kontserdi visuaalne keel aitas seda lugu jutustada. Taustaks projekteeritud animatsioonid lindudest, mis muutusid lennukiteks, hävitatud linnad, meeleheites inimeste näod ja sõnad.“

KONTSERT

DakhaBrakha kontsert toimub 27.augustil kell 19 Alexela kontserdimajas.

Ansambli koosseis: Marko Halanevych – laul, darbuka, tabla, didžeriduu, akordion, tromboon.
Iryna Kovalenko – laul, džembe, basstrummid, akordion, löökpillid, bugay, zgaleyka, klaver.
Olena Tsybulska – laul, basstrummid, löökpillid, karmoška.
Nina Garenetska – laul, tšello, basstrumm.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid