Suurte publikuarvudega festivalil – kuni 14 000 kuulajat – on esinenud arvukalt maailmakuulsaid muusikuid. Väljapaistev viiuldaja Anne-Sophie Mutter räägib festivalist nii: „Lugupidamise ja imetlusega jälgin aastast aastasse, kuidas Usedomi muusikafestivalil õnnestub oma kavva asetada ka poliitilisi tähiseid, aja märke. Need kutsuvad üles meenutama ja asjade üle järele mõtlema. Ka selle üle, mida tähendab rahu, rahvaste omavaheline solidaarsus ja teineteisemõistmine.“

Festivali auesimees, tuntud dirigent Kurt Masur: „Kui pärast päeva Usedomi looduses kuulan festivali kontserti, olen sel hetkel õnnelik, tunnen, et maailm on üks tervik. Muusikal on võime inimese hinge tervendada, saad taas kord kinnitust, et elu on väärt elamist!“ Kurt Masuri järeltulijana on festivali auesimees nüüd Preisi keisrikoja praegune perekonnapea prints Georg.

Muusikal on võime inimese hinge tervendada, saad taas kord kinnitust, et elu on väärt elamist!

Festivali publik.

Festival leiab aset Usedomi kuurortsaarel keset luksushotelle ja -villasid, millest paljudel on sajanditepikkune ajalugu. Festivali kava esindab läbilõikes tervet Eesti muusikaajalugu. Kavas on ka loeng-kontsert, kus katkendeid Viivi Luige romaanist „Seitsmes rahukevad“ loeb saksa näitleja Martina Gedeck, tuntud Oscariga pärjatud filmist „Teiste elud“. Teiseks Eestiga seotud kirjandusteoseks festivalil on Werner Bergengrueni „Surm Tallinnas“ – Usedomi saar on tuntud ka oma kevadise kirjandusfestivali poolest, mille peaesinejaks sel aastal oli Olga Tokarczuk. Kontserdid toimuvad festivalil iga päev, pühapäevadel kaks või kolm. Klassikalise muusika kõrval on festivalil esindatud ka pärimusmuusika ja jazz. Mitmeid kontserte kannab üle suur Saksamaa kultuuriraadio Deutschlandradio Kultur.

Festivali avakontserdi „Meresillad“ andis Kristjan Järvi oma orkestriga Baltic Sea Philharmonic. Nende kavas kõlas tänavu 90. juubeliaastat tähistava Jaan Räätsa populaarne „Kontsert kammerorkestrile“ ja Liis Jürgensi teos, samuti Kristjan Järvi oma põnevas seades Tšaikovski „Pähklipureja“ süit. Festivali järgmisel päeval esines meeleolukal rannakontserdil sinna rajatud läbipaistvas telgis pärimusmuusik ja akordionist Tuulikki Bartosik, kelle esinemise taustal lainetas Läänemeri koos laevadega. Õhtuse kontserdi andis saksa publikule pianist ja EMTA rektor Ivari Ilja. Kontserdi põhirõhk oli eesti klaverimuusikal – kavas kõlasid Tubina Ballaad, Eduard Oja „Vaikivad meeleolud“ ja „Sugestioonid“, Ester Mägi „Merepildid“, Tõnu Kõrvitsa ja Chopini muusika.

Festivali rannakontserdil esines pärimusmuusik ja akordionist Tuulikki Bartosik.

Festival järgnevatel päevadel on tulekul hulganisti eesti nüüdisloomingu ettekandeid Monika Mattieseni kureeritaval kontserdil – kuulda saab Helena Tulve, Ülo Kriguli, Elis Halliku, Einike Leppiku, Liisa Hirschi, Galina Grigorjeva ja Mattieseni enda teoseid. Järgneb kontsert „Eesti laulupidu“, kus esinevad Eesti Teaduste Akadeemia meeskoor ja naiskoor, dirigendid Andrus Siimon, Igor Nikiforov ja Tõnis Sarap. Laulupidu ja selle ajalugu tuvustab Saksamaa üleriigilisest raadiokanalist Deutschlandradio tuntud saatejuht Julia Kaiser.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid