„Lapsed magavad põrandal kohvrites või lihtsalt põrandal, inimestel ei ole süüa ega juua. Osa ongi seetõttu sunnitud tagasi Venemaale pöörduma, sest nad ei pea enam vastu,“ kirjeldas Natalja pidevalt eskaleeruvat olukorda. Inimesed ootavad tema sõnul Šumilkinos piiril nüüd vähemalt 24 tundi ja Kunitšina Gora punktis vähemalt üks-kaks päeva, iga päevaga võtab piiriületus üha kauem aega. Venelased – keda on, tõsi küll, vähe – liiguvad ilma järjekorrata.

Tagatipuks on tema aidatavaid põgenikke ka pärast seda pikka ootamist Eesti poolt tagasi Venemaale saadetud. „Nüüd nõutakse neilt edasisõidupiletite ettenäitamist,“ märkis Natalja.

Eesti: takistus on Vene poolel

„Meie poolel ei ole piiripunktides lähenemist muudetud. Ukraina kodanikest piiriületajate arv on kasvanud, paraku on Venemaa poolel tekkinud pikad järjekorrad,“ selgitas PPA pressiesindaja Ilmar Kahro. „Hetkel tulevad nt Koidula punkti Ukraina kodanikud paari inimese kaupa korraga, samal ajal kui Venemaa poolel on tohutu järjekord,“ kinnitas Kahro.

„Viimastel nädalatel on taas märkimisväärselt kasvanud Venemaalt Eestisse saabuvate sõjapõgenike arv ning seda põhjusel, et ühelt poolt valdab inimesi hirmutunne Vene mobilisatsiooni tagajärgede ees ning teisalt on ka naaberriikides pikenenud piiriületuse järjekorrad ning sõjapõgenikud püüvad leida kiiremaid võimalusi Venemaalt lahkumiseks,“ kommenteeris olukorda Kagu piiripunkti juht Peter Maran.

Suuresti on põgenikud oodanud piiriületust söömata-joomata ja külmetades.

„Piirikontroll Vene poolel võtab aga kahjuks väga palju aega, mistõttu on tekkinud sinna järjekord. Piiri ületanud inimeste sõnul on Vene poolel olnud ooteaeg kohati koguni kuni kaks ööpäeva ja suuresti on nad seal söömata-joomata ja külmetades oma piiriületust oodanud. Meie poolel järjekorda ei ole,“ selgitas Maran.

„Pikalt Vene poolel piiriületust oodanud inimesed on siia jõudes kurnatud ning välitingimustes oodates külmetanud. Peale tavapärast piirikontrolli pakume neile igakülgset abi – anname neile sooja jooki ja toitu ning sooja ruumi, kus olla, kuniks nad edasi liiguvad või neile järgi tullakse.“

Piiri taha kogunenud inimesed on PPA kinnitusel valdavalt Ukraina sõjapõgenikud. Ainuüksi möödunud ööpäeval saabus Koidula piiripunkti kaudu Eestisse 244 Ukraina kodanikku, neist lõviosa on olnud transiidil. Eestist väljus 76 Ukraina kodanikku. „Keskmiselt räägime viimase nädala puhul idapiiril 550 sisenemisest päevas, neist suurem osa on transiidil. Tõkestanud oleme kokku idapiiril viimase nädala vältel ligi 20 Ukraina kodaniku riiki sisenemise päevas,“ vastas Maran.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid