„Viimase kaheksa aasta jooksul on Film Estonia toetatud projektid teinud Eestis üle 61 miljoni euro eest kulutusi. Üldiselt on sissetulevate filmiprojektide tootmiskulud Eestis kasvanud ligi 55% aastas. 2022. aasta lõpu seisuga ei mahu kehtiva aastase 4 miljoni euro suuruse piirmäära sisse 22 rahvusvahelist suurprojekti, mille tagasi lükkamine pärsib valdkonna nii tänavust kui ka edasist välisinvesteeringute kasvu,“ ütles Esko Rips Eesti Filmitööstuse Klastrist.

Film Estonia on 2016. aastal Eesti Filmi Instituudi käivitatud ja hallatav tagasimakse ehk nn cash rebate programm välismaiste filmitootjatega koostöös valmivate audiovisuaalsete teoste tootmiseks Eestis. Toetusmeedet rahastab kultuuriministeerium ning selle maht on 4 miljonit eurot aastas. Eesti ja välismaiste filmitootjate koostöös valmivate teoste Eestis tekkivaid tootmiskulusid toetatakse sõltuvalt audiovisuaalteose liigist ja kulude mahust 20–30% ulatuses.

Eestis töösse minevad projektid teevad kulutusi väga erinevates sektorites. Peamised valdkonnad, millele Eestis kulutusi tehakse, on osatäitjad ja massistseenides osalejad, võttepaikade rent, sõidu- ja majutuskulud, sõidukite rent võteteks, transport, tehnika rent, kujundus ja kunstilised teenused, sh rekvisiidid, tootmisega seotud administratiivkulud, ehitusteenus, eriefektid, kostüümid, valgustus, grimm, proovivõtted, kaamera- ja helitehnika.

Film Estonia sarnased tagasimakseprogrammid on maailmas levinud automaatne mehhanism, mida kasutatakse, et meelitada riiki välisinvesteeringuid ja elavdada kohalikku turismi, filmitööstust ja majandust.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid