Žürii esimees Märt-Matis Lill: „Tase oli sel aastal erakordselt kõrge, konkursile esitatud teosed olid väga eriilmelised ja isikupärased. On näha, et eesti muusika on muutunud järjest rahvusvahelisemaks, kuivõrd mitmed teosed olid tellitud või esitatud väliskollektiivide poolt. Tegelikult oleks kõik väljavalitud teosed väärinud seda tiitlit, aga võitja valikul tekkis üsna selge üksmeel - Ülo Kriguli teos on mastaapne ja hästi toimiv tervik, mille lähtekohaks on väga omanäoline instrumentaalne nägemus. Süntesaatorit on kasutatud instrumendina küll erinevates koosseisudes, aga soolipillina seda suure orkestri ees näha on üsna harukordne. Võiduteose puhul väärib märkimist ka solist Taavi Kerikmäe ja helilooja tihe koostöö, mis kindlasti mõjutas ja toetas just sellise mõjusa tulemuse tekkimist.“

Žürii otsustas eraldi ära märkida ka Madli Marje Gildemanni teose „Transpiration“ keelpilliorkestrile, mis moodustab ühe osa helilooja pikemast bioloogilistest protsessidest inspireeritud teoste sarjast „Three Studies on Plant Biology“ ning mis sarnaselt helilooja teiste tsüklisse kuuluva teostega loob ääretult paeluva isikupärase ning fantaasiarikka kõlamaailma.

LHV ja Eesti Muusika Päevad alustasid tunnustuse jagamisega 2016. aastal. Konkursi eesmärk on juhtida tähelepanu silmapaistvatele Eesti heliloojatele, kelle looming väärib rahvusvahelist kõlapinda. Laureaat pälvib 6000 eurot ning klaasikunstnik Mare Saare trofee.

Varasematel aastatel on preemia pälvinud heliloojad Liisa Hirsch, Toivo Tulev, Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve, Märt-Matis Lill, Rasmus Puur ja Jüri Reinvere. Lisainfo võiduteoste kohta on leitav Eesti Heliloojate Liidu kodulehel.

Eesti Muusika Päevad kestavad kuni 7. maini Tallinnas, Tartus ja Laulasmaal. Festivali programm on festivali kodulehel. Kontserdid on osaliselt jälgitavad veebis EMP TV vahendusel ning Klassikaraadios.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid