INTERVJUU | Vene politoloog rahukõnelustest: Putini ajal oht ei kao, Ukraina töötab tagatiste nimel
Venemaa võib olla relvarahust huvitatud, kuna see annaks Vladimir Putinile võimaluse hinge tõmmata ja sisevaenlasega tegeleda, usub politoloog Kirill Šamijev. Samal ajal ei ole selline lahendus aktsepteeritav Ukraina jaoks.

Ukraina vastupealetung paistab vähemalt lääne meediakajastuse põhjal kulgevat aeglasemalt, kui riigi liitlased lootsid. Selle teadmise taustal toimusid augustis kahepäevased kõnelused Saudi Araabias, kus räägiti sõja rahumeelse lõpetamise võimalustest. Teiste seas võtsid osa USA, Poola, Ühendkuningriigi, Brasiilia ja Hiina esindajad, Venemaad ei kutsutud. Meduza küsis politoloog Kirill Šamijevilt, missugune võiks teoreetiline rahulepe välja näha ja mis tingimustel Ukraina ja Venemaa sellega lepiksid.
Kas Jeddah´ kõnelused ja üldine trend viitavad Ukraina vastupealetungi aeglustumisele ja lääne väsimisele või vastupidi, Ukraina kiirele võidule? Kes läbirääkimistest võidab?
Rahumeelse kokkuleppe formaat sõltub peamiselt tingimustest, mille raames see ellu viiakse. Kui Ukraina soovib seda sõlmida, on siin mitu aspekti. Esiteks on Kiiev kindel, et Putini ajal sõda ja agressiivne poliitika Ukraina vastu põhimõtteliselt ei lõppe. Seega peab Ukraina oma kaitsevõimet maksimaalselt tugevdama. Teine küsimus puudutab Venemaa okupeeritud territooriumi, see on riigikaitse küsimus. Ukrainas ei ole minu arvates praegu praktiliselt ühtegi poliitikut, kes oleks valmis Soome mudeli alusel territooriumi rahu vastu vahetama.