Kas Jeddah´ kõnelused ja üldine trend viitavad Ukraina vastupealetungi aeglustumisele ja lääne väsimisele või vastupidi, Ukraina kiirele võidule? Kes läbirääkimistest võidab?

Rahumeelse kokkuleppe formaat sõltub peamiselt tingimustest, mille raames see ellu viiakse. Kui Ukraina soovib seda sõlmida, on siin mitu aspekti. Esiteks on Kiiev kindel, et Putini ajal sõda ja agressiivne poliitika Ukraina vastu põhimõtteliselt ei lõppe. Seega peab Ukraina oma kaitsevõimet maksimaalselt tugevdama. Teine küsimus puudutab Venemaa okupeeritud territooriumi, see on riigikaitse küsimus. Ukrainas ei ole minu arvates praegu praktiliselt ühtegi poliitikut, kes oleks valmis Soome mudeli alusel territooriumi rahu vastu vahetama.

Seega, rahumeelse lahenduse leidmiseks vajab Ukraina plaani oma kaitsevõime tugevdamiseks, plaani Vene Föderatsiooni okupeeritud alade tagastamiseks ja taaslõimimiseks ning plaani Lääne majandusega lõimimiseks, mis on vajalik eelkõige riigi ülesehitamiseks. Viimase teemaga on seotud eraldi küsimus: kuidas tagada, et näiteks Euroopa rahaga remonditud maanteed järgmisel päeval puruks ei pommitataks? Selle tagatise saab osaliselt anda see, kui rahumeelse lahenduse toetuseks tekib laiapõhjaline lääne- ja mittelääne riikide koalitsioon. Seda raamistikku järgides saab Venemaa säilitada suhteid allesjäänud partneritega.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid