Morgi sees avanes metalluks ja kanderaamil toodi välja Hamasi rohelise lipu sisse mässitud surnukeha. Õrnalt paitas automaadiga relvastatud teismeline poiss surnud mehe otsmikku ja aitas siis ülejäänud viiel mehel teda läbi rahvamurru välja kanda. Tee viis läbi rusudega kaetud tänavate Hamed Fayedi kodumajja, kus perekonna naisliikmed juba ootasid.

Mõni hetk hiljem kanti välja teine surnukeha, mis oli mässitud Islamidžihaadi musta lipukangasse. Siis kolmas surnukeha, neljas ja järgmised.

Kuu aega pärast seda, kui Hamasi Iisraeli ründas, jätkub Iisraeli pealetung Gazas ja vägivald kasvab kiiresti ka okupeeritud Läänekaldal. Neljapäeva jooksul tapeti territooriumil kokkupõrgetes Iisraeli armeega 19 palestiinlast. Neist 14 hukkus piirkonna põhjaosas, väikeses Jenini linnas. Hukkunud olid 15-40-aastased, mitu neist olid tavalised tsiviilisikud. Alates 7. oktoobrist on Iisraeli väed tapnud vähemalt 167 palestiinlast. Veel kaheksa inimest, sealhulgas ühe lapse, on tapnud Iisraeli asunikud. ÜRO andmeil on Läänekalda palestiinlased selle aja jooksul tapnud kolm Iisraeli kodanikku.

Jenin on pikka aega olnud Hamasi ja Iisraeli julgeolekujõudude vaheliste pingete tulipunkt. Ramallah’s paikneva Palestiina omavalitsuse võim siia praktiliselt ei ulatu ning linn on Hamasi ja Islamidžihaadi kants. Juulis korraldas Iisrael linna suurimas pagulaslaagris suurema ja verise operatsiooni, ka kogu suve jooksul jätkusid kokkupõrked. Viimase kuu jooksul on need muutunud palju intensiivsemaks.

Iisraeli armee teatel toimus neljapäeval terrorivastane operatsioon, mille käigus puhkes sõdurite ja terroristide vahel aset tulevahetus.

„Ma ei ole kunagi näinud midagi sellist nagu viimastel päevadel,“ ütles Jenini suurimas haiglas töötav Ayman Zaid. Kui kokkupõrked olid neljapäeva õhtuks viimaks vaibumas, hakkas siia saabuma surnuid ja haavatuid. „Nad toodi siia umbes kell 20, enne ei pääsenud keegi haiglani,“ lisas Zaid. „Inimesed jooksid tänaval verest tühjaks.“

19-aastane Hamed Fayed sai surma neljapäeva hommikul haiglast umbes 500 meetri kaugusel tänavarägastikus Iisraeli armee ja Hamasi kokkupõrkes. Naabrite sõnul tungisid sõdurid linna esmalt öösel ja tulid hommikul tagasi.

„Nad tulid kolmeks tunniks, täie jõuga,“ rääkis surnud noormehe sugulane, kes enda nime öelda ei tahtnud. „Läksime nendega võitlema. Neil olid droonid ja need on eriti ohtlikud. Enamik hukkunud märtreid tapeti droonidega, aga oli ka tõelist lähivõitlust. Hamed läks snaiprit maha laskma, aga snaiper sai talle pihta. Olime alati koos, ta oli mulle nagu vend, olime sõbrad kolmandast klassist saadik. Ta oli väga kena inimene, väga agressiivne võitleja. Ta ei kartnud kunagi. See kõik teeb meid tugevamaks, aga kanname relva selleks, et surra märtrisurma. Temal muidugi vedas, ta on märter, mul on tema pärast hea meel. Soovin sedasama. Meie soov on surra märtrisurma. Aga muidugi jään teda igatsema. Käisime tavaliselt iga päev jalgpalli mängimas ja ujumas.“

Mehe automaadi rihma külge oli kinnitatud pisike koraan. Padrunisalve küljes oli pilt teisest „märtrist“.

Iisraeli luureametnikud ütlesid Guardianile, et Läänekaldal pärast 7. oktoobrit järjestikku operatsioone korraldatud ja 1000–2200 inimese kinnipidamine on olnud vajalik uute terrorirünnakute ärahoidmiseks. Armee sõnul on suur osa vahistatuid Hamasi liikmed. Ühe ametniku sõnul plaanisid Läänekaldal vahistatud isikud Iisraelis rünnakuid korraldada.

Samal ajal kui Fayedi surnukeha tema pisikese kodumaja juurde toodi, võis kuulda nutmist ja hüüdeid, mida kitsas kõrvaltänav veelgi võimendas. Surnukeha viidi lühikeseks ajaks koju, kus pisarates sugulased seda ootasid. Õues viibivad mehed tulistasid õhku. Siis võtsid nad Fayedi põrmu taas kaasa ja suundusid surnuaiale.

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu on lubanud Hamasi purustada ning likvideerida selle juhid ja nii palju võitlejaid kui vaja, et oktoobri terrorirünnakud kunagi korduda ei saaks.

Hamasi võitlejad ja neljapäeval tapetute sugulased kinnitasid, et Gaza ja Läänekallas on omavahel „vennad“. „Kui nad [Iisrael] tapavad Gazas ja tapavad siin, siis mida nad ootavad – et jääme seisma, käed taskus?“ küsis Lutfi Sayed, kelle nõbu neljapäeval surma sai.

Hamas on viimastel aastakümnetel korraldanud Iisraeli tsiviilisikute vastu kümneid ohvriterohkeid suitsiidirünnakuid. Iisraeli julgeolekuagentuurid kardavad, et praegune konflikt käivitab ka Läänekaldal uue vägivallalaine. Ent 1987. aastal Gazas asutatud organisatsiooni ei ole lihtne hävitada. Ehkki Hamas ja selle väiksem liitlane Islamidžihaad on kanda kinnitanud vaid vähestel Läänekalda aladel, on neil võimalik saata arvestataval hulgal võitlejaid terrorirünnakuid või konventsionaalsemaid operatsioone ellu viima.

Reede hommikul marssis koos surnukehade kandjatega läbi Jenini kesklinna sadu, võib-olla ka tuhandeid mehi, kellest paljud olid noored ja relvastatud. Surnud „märtrite“ pildid paistavad siin igalt seinalt ja igalt poolt võis lugeda hüüdlauseid, kus nende surma ülistati. Peaaegu igal tänavanurgal seisid relvastatud noorte meeste salgad, kes mõnikord kandsid maske, ent sageli ei üritanudki nägusid katta. Enamik kandis rohelist Hamasi peapaela või musta Islamidžihaadi oma.

Pärast marssi täitusid mošeed reedeseks palvuseks. Al-Ansari mošee ees seisid palvetamiseks rivis kõrvuti nii eakad mehed kui ka seitsmeaastased poisid. Neid ümbritsevad seinad kandsid hiljutiste kokkupõrgete jälgi, kuulide ja kildude tekitatud auke. Seintele toetusid automaadid, mille omanikud põlvili ja pead langetades palvetasid.

„Oleme näinud, kuidas tapetakse meie onusid, isasid, vendi ja poegi,“ ütles üks hambuni relvastatud 30-aastane mees. Enda sõnul ühines ta Hamasiga, kui oli 17-aastane. „Oleksin tahtnud reisida, oma elu elada, vabadust nautida. Tahtsin saada õpetajaks. Aga selle asemel me sõdime, ja kui jumal tahab, siis võidame.“ Mees avaldas toetust Hamasi oktoobrikuistele rünnakutele ja kutsus üles korraldama uusi.

Palvetunni ajal kostis kõlaritest jutlust. Pauside ajal oli kuulda staatilist müra, sest üleval võis näha tiirutamas drooni. Imaami kõige karmima kriitika osaliseks ei saanud Iisrael, vaid araabia riigid, kes jutlustaja sõnul on Gaza reetnud.

„Gaza vabastamises ei saa araabia liidritele loota,“ ütles imaam. „Nad on Iisraeli kaasosalised ja tegelik vaenlane. Meil tuleb Gaza endal vabastada. Nüüd teame, et Iisrael on nõrk – nõrk nagu ämblikuvõrk.“

© Guardian News & Media, 2023