Maa-ametis lahvatanud võimalik korruptsiooniskandaal võttis selleks korraks ministriameti Rahvaliidu esimehelt Villu Reiljanilt, kes presidendivalimiste ränga kaotuse mõjul on viimastel päevadel kaalunud tõsiselt ka parteijuhi kohalt taandumist.

“Tõenäosus, et Reiljan jätkab Rahvaliidu liidrina, on märksa suurem kui kolmapäeval. Tagasiastumisest võitis nii tema kui ka erakond. Tugevneb ka fraktsioon, kuhu ta tuleb oma 5000 hääle ja tohutu poliitilise kogemusega,” osutas üks rahvaliitlane asjaolule, et riigikogu saadikuna on Reiljanil palju lihtsam madalseisus parteid valimisteks üles töötada.

Esimehevahetuse küsimust arutab Rahvaliidu kongress novembri lõpus. Praeguse võimupartei sees on seitse aastat parteid juhtinud Reiljani asemikuks peetud kõige enam põllumajandusminister Ester Tuiksood.

Otsustas eile hommikul

Ühest saatuselöögist veel toibumata, sattus Reiljan nädala keskel uute rünnakute alla, mil politsei vahistas maa-ameti peadirektori Kalev Kanguri, keda seostatakse kahtlaste tehingutega. Neljapäeva hilisõhtuni lähimate võitluskaaslastega lahkumise plusse ja miinuseid lahanud Reiljan langetas otsuse eile hommikul. Lõunaajal olid tema ametist vabastamise paberid juba Kadriorus, kuhu need viis peaminister Andrus Ansip, keda ootas koos valitsuse teiste liikmetega hüvastijätulõuna Arnold Rüütliga.

Samal ajal istus silmanähtavalt närviline Reiljan ajakirjanike ees. “Lähtusin euroopalikust poliitilisest kultuurist ja võtan poliitilise vastutuse seoses minu haldusalas toimuvaga,” selgitas ta. “Olen veendunud, et uurimine ja kohtumõistmine kestab mitu aastat, mis tähendab, et viljakat tööd ei ole pikka aega võimalik teha.” Ühtlasi lootis Reiljan, et kapo ja prokuratuur on tõde välja selgitades sõltumatud ja poliitiliselt kallutamatud. “Kui kuulamised on läbi, siis selgub, kas nende aktsioonide ja väga sõnakate ütlemiste taga ka midagi muud on,” lubas ta samas endale ka kahtlustamist.

Riigimehelik käitumine

Rahvaliidu kõrval pidasid ka teiste erakondade juhid nüüdse eksministri sammu ainumõeldavaks olukorras, kus tema endisel alluval on “käed raudus”.

Reformierakonna peasekretäri Kristen Michali sõnul mõjub riigimehelik ja väärikas käitumine igale poliitilisele jõule hästi. “Kui ta oleks ametisse jäänud, oleks see väga plass välja näinud. Siis oleks pidanud iga päev tõrjuma rünnakuid,” ütles Michal. “Ei saa välistada, et peaminister oleks pidanud siis ise asja kätte võtma.” Reiljani tegu oli tema väitel selgelt kasulik ka koalitsiooni tervisele.

“Erakonna esimees võttis tule enda peale. See mõjub kahtlemata valimistulemusele paremini,” ei kahelnud Keskfraktsiooni esimees Ain Seppik Rahvaliidu tulevikus. Ka soovitas ta Reiljanil parteijuht edasi olla.

“Ta on olnud tugev liider. Liidri vahetamine napilt enne valimisi tekitab valijates segadust ja erakonnas ka,” lausus Seppik. Reiljani väljavahetamise küsimus muutub paratamatult aktuaalseks, kui Rahvaliit peaks riigikogu valimistel põruma. Siis võib saabuda Ester Tuiksoo tund.

Intervjuu

Villu Reiljan: mul on veel palju jõudu

Märtsivalimistel Tartu- ja Jõgevamaal kandideeriv Villu Reiljan lubab riigikogus kõvasti tööd teha.

•• Teil on olnud palju probleeme: reostused, presidendivalimiste kaotus, Probo Koala ja nüüd maa-amet. Kas olete väga kurnatud?

Kas ma näen kurnatud välja?

•• Ei, minu meelest mitte.

Minu meelest ka. Ma jõuan väga palju tööd teha.

•• Teil on nüüd nädal aega puhkust. Mida te sellega ette võtate?

Puhkuse veedan väljaspool Eesti Vabariiki. Kus ja mida ma teen, see on minu eraasi.

•• Kuidas teie perekond on viimase aja sündmused vastu võtnud?

Mul on suurepärane perekond, kes saab asjadest aru.

•• Te ütlesite, et erakonna esimehe saatuse otsustab kongress. Aga milline on teie enda tunne? Kas soovite erakonna esimehena jätkata?

Ma arutan seda asja iseenda ja perekonnaga.

•• Aga ometi olete ju selle peale juba mõelnud?

Olen mõelnud. Ma jõuan väga palju mõelda. Rohkem, kui te arvata oskate.


Villu Reiljani vahetab välja Rein Randver

Eile õhtul Luual Rahvaliidu esimehe Villu Reiljani kodutalus kogunenud erakonna juhatus otsustas esitada uueks keskkonnaministri kandidaadiks riigikogu liikme Rein Randveri.

“Randveril on pikk juhtimiskogemus ja ta on tegutsenud aastaid Valga maavanemana avalikus sektoris,” ütles Rahvaliidu teabejuht Agu Uudelepp ning lisas, et samuti rääkis Randveri kasuks tema keskkonnaga seotud haridus.

Uudelepa sõnul teavitas Villu Reiljan juhatuse otsusest eile õhtul ka peaminister Andrus Ansipit, kes Randveri kandidatuuri heaks kiitis.

Rein Randver ütles eile õhtul, et ei soovi sündmustest ette rutata, kuna esmalt peab tema kandidatuuri heaks kiitma erakonna volikogu.

Randver lisas, et aitab kaasa sellele, et maa-ametiga seotud uurimine saaks kiiresti läbi ning tehtaks õiglased otsused.

“Eks kõik asjad tahavad elus kohanemist ja ehk on nüüd õige aeg täitevvõimu ametit proovida. Riigikogus on ju tegutsetud juba kolm ja pool aastat,” lausus Randver.

50-aastane Randver valiti 2003. aastal riigikogusse Valga-, Võru- ja Põlvamaa ringkonnast. Randveril on zooinseneri haridus. Ta on abielus ning kolme tütre isa.