Tallinna sotsiaaldemokraatide liider Jaak Juske ütles Eesti Päevaleht Online´ile, et revisjonikomisjoni esialgse uurimise käigus avastati, et Vene kultuurikeskusele remondiks antud 63 miljonist kroonist on 7-8 miljonit arvetega katmata. Juske sõnul on see raha sisuliselt kellegi poolt kõrvale pandud.

Esialgu tekkis komisjoni liikmetel küsimusi 7-8 miljoni krooni osas. Pärast vaidlusi, Juske hinnangul keskerakondliku linnavõimu survel, alanes see summa 1,5-2 miljoni kroonini.

Tallinna linn on viimase viie aasta jooksul Mere puiesteel asuvale Vene kultuurikeskusele remondiks ja haldamiseks eraldanud 62,3 miljonit krooni. Kultuurikeskuse direktori, keskerakondlasest volikogu liikme Juri Poljakovi hinnangul on investeeringute vajadus veel umbes 60-70 miljonit krooni. Linnavalitsuse andmeil on 2007. aasta linnaeelarves investeeringuteks määratud 15 miljonit krooni.

Hoone ise on nutuses seisus

Ka Tallinna linnavolikogu liikme Nikolai Stelmachi (IRL) sõnul Vene kultuurikeskusega alati probleeme olnud. “Alati probleeme - katteta raha on lihtsalt ära ujunud,” ütles ta. Stelmachi sõnul eraldab linn igal aastal kultuurikeskuse remondiks 8-16 miljonit krooni, kuid hoone on jätkuvalt nutuses seisus.

“Tekib küsimus, kuhu siis see raha läheb?” küsis Stelmach ja lisas: ”Värv kulub maha, seinad pragunevad.”
“Kõige hullemas seisus on täna suur saal, mille seintelt kukuvad kivid ja kõige ülemine rõdu on ohutuse mõttes suletud. Ka mitmel pool mujal hoones võis näha seintes väga suuri pragusid,” kirjutas Juske oma blogis.

Ametlikud arutelud pidamata

Probleem seisneb selles, et volikogu revisjonikomisjon ei ole Vene kultuurikeskusega seonduvat veel ametlikult arutanud ning koguneb alles kahe nädala jooksul.

Stelmachi sõnul püüdis Keskerakond linnavolikogus juurutada korda, mille kohaselt komisjonide liikmed enne ametlikke arutelu kommentaare anda ei tohi.

Revisjonikomisjoni liige Epp Alatalu (IRL) ütles, et küsimuse arutamine on veel pooleli ning ametlikest tulemustest rääkida ei saa. Tema hinnagul võib antud asja osas veel selguda nii head kui ka halba.

Kultuuriväärtuste ametil puudub info 

Tallinna kultuuriväärtuste ameti juhataja Anu Kivilo ütles, et Vene kultuurikeskus tuli ameti haldusalasse 2006. aasta alguses ning varem haldas seda linnakantselei. Kivilo ütles, et Vene kultuurikeskusele investeeringuteks eraldatud raha haldab kultuuriväärtuste amet, kes korraldab nii hanked kui ka arvete tasumist. Kivilole teadaolevalt ei tuvastanud sisekontroll 2006 aasta tehingutes ka midagi kahtlast. Siiski kinnitas, ta et ei ole sisekontrolli raportit eelmise aasta kohta veel näinud.

Vene kultuurikeskuse juhatajat Juri Poljakovi Eesti Päevaleht Online´il telefonile saada ei õnnestunud. Kultuurikeskuse sekretäri sõnul viibib Poljakov "hästi tähtsal koosolekul" ning ta ei tea, kuidas teda tülitada.