Haiged neerud viivad omavahel kokku lahedad inimesed
(1) Maia Konikova (36) teine kodu on olude sunnil Lääne-Tallinna keskhaigla. Sinna seab ta sammud neljal hommikul nädalas. Maia haigestus suhkurtõppe viieaastaselt, nüüdseks on haigus röövinud suuresti naise nägemise ja põhjustanud neerukahjustuse. Üheksa aastat elas Maia siirdatud neeruga, siis ütles see üles. Nüüd on ta juba üle 2,5 aasta uue ootel.
Sobiliku doonorneeru leidmiseni peab ta käima haiglas dialüüsi tegemas. See on neli kuni viis tundi kestev protseduur, mille käigus ühendatakse tema vereringe kunstneeruaparaadiga, mis puhastab vere jääkainetest ja eraldab liigse vedeliku. Protseduur on ebamugav – tunde peab lamama peaaegu liikumatult, käsi sureb ära, keha jääb lamamisest kangeks, sagedased on vererõhu langus ja lihaskrambid.
Et haige sõltub dialüüsist ja seda tuleb nii sageli teha, on rikutud ka normaalne elurütm – ei saa plaanida pikemaid sõite ega olla täielikult oma elu peremees. Kõik neeruhaiged peavad kiivalt jälgima söögi- ja joodava vedeliku koguseid, sest kui neerud ei tööta, eemaldatakse liigne vedelik dialüüsi abil organismist. Samuti on dialüüs organismile koormav, sest röövib suure hulga energiast ja muudab paljudele töölkäimise võimatuks.
Nagu suur pere
Väsimusega võitleb noor naine vapralt, sest ei taha loobuda pimedate ühingus korraldatavatest kursustest. Seal on ta näiteks õppinud kangastelgedel vaipu kuduma. Lisaks tegeleb ta keraamikaga, tantsib ja laulab. Vahel ei jõua väsimuse pärast kõike, mida tahaks. „Kodus on mul kaks koera, nemad hoiavad mind elus,” tunnistab Maia, keda eriti raske elu üle kurtmas ei kuule. „Kui on ikka ääretult halb seis, pistan pea patja. Puhkan ja lähen edasi. Püüan vastu pidada.”
Kuigi suurema osa ajast püüab Maia kehva mängu juures head nägu teha, tõstavad aeg-ajalt pead ka hirmud. Mis siis, kui tervis võtab halvema pöörde? Dialüüs on ju lisakoormus südamele, silmadele ja veresoontele. Maia ei taha pimedaks jääda. Ja kui saabki uue neeru, siis kuidas organism taastub pärast operatsiooni? Garantiisid pole, ent paranemislootus siiski jääb.
Maiaga sarnase tee on läbi teinud paljud neerusiirdamist ooanud patsiendid. LTKH 16 dialüüsiaparaadi all käib regulaarselt 60 haiget. Neere on Eestis siirdatud juba 40 aastat.
Tunde haiglas lamades saavad inimesed omavahel tuttavaks. Veedetakse ju vaikselt suriseva aparaadi kõrval üheskoos sageli rohkem aega kui sugulaste ja heade sõprade seltsis. Nii on neeruhaiged ja siirdatud neeruga patsiendid, kes peavad hiljem pidevalt kontrollis käima, haiglas nagu vanad tuttavad. Nefroloog Madis Ilmoja tervitab kõiki nimepidi ja suhtleb oma patsientidega nagu vanade semudega. 12 aastat siirdatud neeruga elanud Ester Kukkur (66) tunneb tohtrit juba aastaid ega suuda temas enam meedikut näha – nii südamlikuks on omavaheline suhtlus muutunud. Nii kirjeldavadki siirdatud neeruga naised tohtrit pigem kui head sõpra, kellele võib probleemide korral ka koju helistada.
Neeruhaigete mitmekülgseks toetamiseks, haigusega seotud probleemide lahendamiseks ja ühiskonnas tutvustamiseks on ellu kutsutud Eesti neeruhaigete liit, kuhu kuuluvad Tartu ja Põhja-Eesti neeruhaigete selts – koondades enda alla üle 155 liikme. Liidu eesmärk on neeruhaigete huvide esindamine, laialdane neeruhaigusi, -kahjustusi ja nendest hoidumist puudutava teabe levitamine ning sotsiaalsete ja raviga seostuvate küsimustega tegelemine. Näiteks ollakse kohe jaol, kui selgub, et mõnes apteegis pole haigetele vajalikke ravimeid. Nimelt peavad kõik haiged oma siirdatud neeru rohtudega toetama.
Varasem liidu esinaine, 14 aastat siirdatud neeruga elanud Laire Veelmaa (46) on käinud ka riigikogus, et aidata koostada seadust, mis avardaks neerusiirdamise võimalusi. Tema sõnul on liidu üks olulisem roll üksteise toetamine rasketel hetkedel, haigetesse julguse ja elurõõmu süstimine. „Meil on siin lahe seltskond tekkinud, koos on tore olla,” kiidab ta.
Elurõõmu teistelegi
Kuigi näikse, et raske haiguse vintsutused peaks olema inimesed täiesti ära muserdanud, vaatavad siirdatud neeruga naisterahvad säravate silmade ja naeratusega otsa. Nemad ei kurda. Nemad on tänulikud, et on inimesi, kes on kinkinud neile elu - uue neeru. Et on arste, kes on neid toetanud ja opereerinud. „Oleme vist ainsad, kes Eestis meditsiini üle ei kurda,” naljatab Ester. Eesti neeruhaigete liidu esinaine Kirke Kuld (34) on elanud siirdatud neeruga kolm aastat ja teab, kui raske on neeruootuse aeg emot-sionaalselt. „Mind innustas see, kui nägin voodipeatsis siirdatud neeruga energiast ja elurõõmust pakatavat inimest – Lairet. Siirdamine on elu, kuigi eelnev aeg on füüsiliselt raske.” Kirke sõnul on dialüüsi tegemise ajal elu nagu üks pikk hall päev, millega harjub ära, aga energiat selles ei ole.
„Haigusel on ka oma tõusu- ja mõõnaperioodid. Püüame abivajajatele olla raskel ajal toeks,” lisab Maret Pingin (44). Abi saab aga anda vaid neile, kes seda küsima tulevad. On patsiente, kes pigem poevad elu eest peitu ega tahagi suhelda. Ent neile, kellel on julgustust vaja, on seltsi liikmetest palju abi. Maret elas oma esimese siirdatud neeruga kaheksa aastat, teine neer on tubli tööd teinud juba pea kaks aastat. Nii et kogemusi tal juba jagub. Mareti sõnul annab uus neer nii palju elujõudu, et läheks või tormates edasi.
Vestlusringis jääb kõlama mõte, et ka neeruhaige elu läheb edasi. Eeskujulikum näide selle kohta on kümme aastat siirdatud neeruga elanud Marge Rohtla (40). Tema tegi endale ise kodus ligi aasta aega dialüüsi – neli korda päevas. Sel ajal ta abiellus ja käis ka tööl edasi. Et siirdatud neeruga naistel on sünnitamine riskantsem, otsustas Marge lapsendamise kasuks. Nüüd on tal siirdatud neer ja täisväärtuslik elu.
Ehkki naised ei ärka igal hommikul mõttega, et siirdatud neer võib üles öelda, tiksub see siiski peas. Kui kümme aastat saab täis, hakkab kartus seda enam esile tükkima. Kuigi mõnel on siirdatud organ vastu pidanud 17 aastat ja rohkemgi. Ester tunnistab, et tema juba mõtleb ärevusega päevale, kui siirdatud neer peaks üles ütlema. Et daam läheneb 70. sünnipäevale, pelgab ta, kas saabki üldse uue neeru ja säilitada värvid oma igapäevaelus. Sõbrannad seltsist sisendavad aga optimismi: küll ikka saab, kui tervislik seisund on hea. Nende kindel veendumus, et Ester ei pea elu lõpuni dialüüsis käima hakkama, paneb ka naise lõpuks kergendatult naeratama.
Vestluse lõpus saabub üks vana tuttav dialüüsiaparaadi alt ja ta kutsutakse kohe seltskonnaga ühinema.
Kuigi dialüüs on väga kurnav, on see siiski võimalus ellu jääda, tõdevad naised. Seda enam on siirdatud neeruga inimesed südamest tänulikud arstidele, oma doonoritele ja nende lähedastele. Elu läheb ju edasi.
Dialüüs ehk neeruasendusravi
•• Dialüüs on neeruasendusravi, mida saab teha kahel moel.
•• Hemodialüüsi tehakse haiglas: veri käib läbi aparaadi ning organism puhastatakse liigsest veest ja jääkainetest. Enne hemodialüüsi alustamist on vajalik väike operatsioon - valmistatakse fistul ehk „veretee”, mille kaudu on võimalik juhtida veri dialüsaatorisse ja tagasi patsiendi vereringesse. Kirurg opereerib fistuli naha alla, ühendades omavahel veeni ja arteri.
•• Peritoneaaldialüüsi puhul kasutatakse jääkainete verest eemaldamiseks kõhukelme filtreerimisomadusi. 1,5-2 liitrit dialüüsilahust lastakse voolata läbi kateetri kõhuõõnde ja vahetatakse uue vastu neli-viis korda ööpäevas. Kõhuõõnes olev lahus tõmbab enesesse vedelikku ja jääkaineid. Peritoneaaldialüüsi alustamisele eelneb operatsioon, mille ajal paigaldatakse kõhuõõnde väike pehme silikoonplastist kateeter. Osa kateetrist jääb kehast väljapoole, kuid seda saab riietega hõlpsalt varjata.