„Pokud jõuavad koju” tegevus toimub Pokumaal Padasoomäe talukohas, tulevases Puuko elupaigas. Nagu pealkiri ütleb, on lugu sellest, kuidas pokud leiavad endile kodu loodusesõbra Puuko juures. Peaosas astub üles Matti Linno, kes on varemgi korduvalt Pokumaa tegemistes Puukona kaasa löönud. Pokude tegevus toimub nii tares kui ka aidas, isegi tare katusel.

„Edgar Valteril on ka üks teine raamat, „Kuidas õppida vaatama?”, mis õpetab vaatama ja nägema. See looduses ja inimestegi seas liikumise oskus, et sa võtad endale aega märkamiseks ja tähele panemiseks ja nägemiseks, on tähtis,” seletas Kasterpalu äratundmist Edgar Valteri loomes. „Valter õpetab sind vaatama ja nägema asju, mitte silmad kinni läbi elu tuiskama.”

„Pokud jõuavad koju” peategelase Puuko mõtted on igavikulised: „Nii kasvab me vana tare lõpuks samblasse ja heintesse, väätidesse ja okstesse ja temast saab kõige suurem poku. See, kes teda siis siin metsas märgata ja ära tunda mõistab, see tohib alati ka sisse astuda. Vaat sedaviisi, see on mu mõte ja ma olen ta nüüd lõpuni mõelnud.” Sellegipoolest on lavastus Kasterpalu sõnul loodud ikkagi suvetükiks, mis on hoogne ja lühike ja lastele lõbus.

Lavastuses on ka üks lugu, mis ei pärine Edgar Valteri sulest, kuigi ta on teinud sellele illustratsioonid. „See on Tolkieni „Leht ja puu”, mis räägib kunstnikust, kes asub oma viimasele teekonnale,” rääkis Kasterpalu. „See on nagu meiepoolne kummardus Edgar Valterile. Nii et kindlasti on lavastuses üks kihistus, mis väiksematele ei ole mõistetav, aga täiskasvanuid puudutab.”

Pokumaa teemapark

Põlva- ja Võrumaa piiril asuv Pokumaa teemapark on loodud Edgar Valteri „Pokuraamatu” ja selle nimitegelaste ainetel. Pokud erinevad tavapärastest muinasjututegelastest selle poolest, et neil on looduslikud prototüübid – tarnamättad. Pokumaal on avatud pokukoda, kus saab tutvuda kunstniku originaalillustratsioonide ja õlimaalidega, meisterdada pokusid, näha ja teha muudki põnevat. Lisaks on õpperadadel võimalik loodust vaatama ja tundma õppida, külakiigel kiikuda, vabas looduses või kuuetahulises püstkojas piknikut pidada. „Pokud jõuavad koju” on Pokumaal esimene teatrietendus, varem on seal kaks korda (2004 ja 2009) toimunud teatrifestival, kus osalejateks lapsed.

Esietendus

„Pokud jõuavad koju”

•• Lavastaja: Margus Kasterpalu

•• Laulusõnad: Leelo Tungal

•• Muusika: Toomas Lunge

•• Mängib: Vilde teater, peaosas Matti Linno

•• 17., 18. ja 21.–24. juulil kell 14 ja 18 Võru- ja Põlvamaa piiril Pokumaal

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid