Juba kuu aega võib Eesti Thbilisi saatkonna kohvimasina juures kuulda eestikeelse jutu sekka spontaanseid ingliskeelseid vestlusi. „Mu eesti keel ei ole veel nii hea,” naerab Soome diplomaat Marko Mäntylä tagasihoidlikult Tallinnas Eesti Päevalehega kohtudes.

Varem on saanud Eesti diplomaadid paaril korral võimaluse töötada Soome välisesindustes, mille võrk on meie omast umbes kaks korda suurem. Nii on soomlased võõrustanud kolleegi Tallinnast oma Sambia saatkonnas Aafrikas ja New Delhi esinduses Indias. Nüüd pakub Eesti välisministeerium esmakordselt tööpaika Soome diplomaadile – meie esinduses Gruusia pealinnas.

„See on ka meile uus mudel, et niimoodi diplomaate saata meie maade koostöös. Meie huviks on olla kohal seal, kus vastasel korral oleks meie esindatus veelgi väiksem. Soome Gruusia suursaadik resideerib Helsingis, kel on lisaks veel kaks ülejäänud Lõuna-Kaukaasia riiki katta,” räägib Mäntylä.

Kuueks kuuks ennast Eesti saatkonnas sisse seadnud Soome diplomaat põhjendab vajadust Thbilisis olla sealsete vaieldamatult tähtsate sündmustega: „Eriti praegusel ajal oli see hea strateegiline otsus, arvestades seda, mis Gruusias toimub. Just olid valimised ja nüüd on tegemist väga huvitava vaheperioodiga, mis kulmineerub presidendivalimistega järgmisel aastal. Seega saan olla Soome n-ö silmadeks ja kõrvadeks, anda lisa informatsioonile, mida me saame teistest allikatest. Olles kohapeal, on otseinformatsiooni saada palju lihtsam ja eriti heaks teeb ligipääsu tõsiasi, et võõrustajatest Eesti kolleegidel on kontaktid juba olemas.”

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega