Kernu vald on üks Harjumaa pisemaid omavalitsusi, kus kinnisvara maksab kaks-kolm korda vähem kui pealinna kõige odavamates rajoonides. Õpetajad aga teenivad seal pealinna kolleegidest kolmandiku võrra kõrgemat palka. Tallinnas on õpetaja keskmine kuupalk esimeses kvartalis keskmiselt 878 eurot, aga Kernus 1133 eurot.

Praegune haridustoetuse mudel sätestab, et mida rohkem on omavalitsusse sisse kirjutatud õpilasi, seda kõrgem on õpetaja palk. Praegu õpib Tallinna linnas 40 000 õpilast, Kernu vallas aga ainult 200. Sellest vahest johtuvalt arvestas riik Tallinna õpetajatele keskmiselt tuhat ja Kernu õpetajatele 800 eurot kuus. Niisiis – miks on tegelik elu vastupidine?

Haridusministeeriumi statistika näitab, kui palju kasutavad omavalitsused riigi eraldatud toetust tegelikult õpetajate palgaks ja kui palju kulutatakse sellest õppematerjalidele, koolisöögile või halduskuludele. Selgub, et arvestuslikult jäi esimeses kvartalis pedagoogidele üle riigi maksmata 2,56 miljonit eurot, absoluutsummas kõige rohkem pealinnas. Iga Tallinna õpetaja kaotas kuus keskmiselt 166 eurot.

Loe edasi, miks riigi raha õigetesse kätesse ei jõua.

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega