Trio alustab subtooniga, kerib, kerib, mängib teema hümniks ja lõpetab ära. Pealkirja ei paku keegi. Ent tähtis polegi pealkiri, tähtis on lugu.

Shai mängib klaverit hämmastavalt madala randmepositsiooniga, meenutades pisut kevadisel Admiraliteedikail esinenud Hiromit, kelle energialaksu pealt osa publikut küllap veel aasta aega elab. Shai aga ei ole Hiromi. Veel enam, Shai erineb oma lähenemiselt Hiromist omajagu palju.

Shai Maestro Trio koosseis oma klaver-kontrabass-trummikomplekti kolmainsuses on klassikaline. Ent muusika ebatavaline ülesehitus pakub selle võrra rohkem üllatusi. Palad vahetavad olemust, teema ja improvisatsiooni piirid hägustuvad. Unisoonis või oktavis mängitud teemajuppide väljakirjutatud partiid lõpevad vaid Shai trio jaoks teada olevates kohtades. Ainult mõnesid, väga selgelt eristuvaid hoti-ringe pärgavad aplausid.

Diibist sügavkünnist kasvab märkamatult välja bebop. Summuteid täis põrandapüti tuhm kumedus haakub kõlalt soolotrummiga, millel vedrud maas. Ziv Ravitz mängib ühekäetremolosid ning huikab aeg-ajalt kaasa nagu Keith Jarret.

Nad varieerivad kava ja palade järjekorda sellel turnee viimasel, KuMus peetaval kontserdil. 19 kontserti 17 päevaga on bändi enda repertuaari külge kinni kasvatanud ja annab vabad käed improviseerimiseks nii esitusjärjekorra kui teemadega.

Nat King Cole'i „Embraceable You“ jätab lavale ainult pianisti. Estonia kontsertklaverilt on maha monteeritud kõik, mida lihtviisil maha võtta annab. Töötlus ei jäta kivi kivi peale ning esmakordselt pärast ekspositsiooni tunneb publik teema ära alles repriisis.

Üsna paljud ettekandele tulevad lood pärinevad albumilt „The Road to Ithaca“ - plaadilt, mille ümbriselt vaatab vastu peadpidi maasse kaevatud kolmik, jalad Iisraeli Läänetasandiku kohal kummuva pilvitu taeva suunas püsti.

KuMust alanud Shai Maestro Trio teekond Ithakasse jõuab pärast kolmandat lisalugu kuhugi kohale. Kuhu täpselt, polegi oluline, sest – nagu Shai juba ütles – tähtis on reis.


Shai Maestro Trio
02. detsembril kell 19:00 KuMu auditooriumis

Koosseis:
Shai Maestro
Jorge Roeder
Ziv Ravitz