Arstide liidu peasekretär Katrin Rehemaa kirjeldab järjekordse töötüli tausta – paljude arstide töötingimusi haiglates, kus endiselt ei järgita töölepingu seadust.

Kahe aasta taguse arstide streigi ajal nõudsite muu hulgas väiksemat töökoormust ja ületundide korralikku tasustamist. Milline on seis praegu?

Töötundide hulk on pigem suurenenud, rääkimata töö intensiivsusest. Arste on liiga vähe, seetõttu tehakse palju valveid ületundidena, nende eest 1,5-kordselt maksta aga ei taheta, sest haigekassa selleks raha ei eralda. Kulude kokkuhoidmiseks ületunde varjatakse, väikestes haiglates kasutatakse palju ka koduvalveid [arst on kodus, aga on valmis kutse peale haiglasse sõitma]. Kodus valvatud tundide eest peab maksma ainult 10% palgast. Kuna seaduse järgi tuleb tagada piisav puhkeaeg, siis pärast öist koduvalvet ei tohiks tegelikult tööle minna. Aga sellist asja pole ma veel kuskil näinud! Kõik lähevad hommikul tööle, ka kirurg, kes öösel haiglasse kutsuti ja mitu tundi opereeris. Väljakutsel tegelikult töötatud tunde ei panda sageli ületundidena kirja ega tasustata vastavalt seadusele. Haiglates on väga levinud topeltgraafikud: ühes on see tööaeg, mis mahub seadustesse, ja teine on valvegraafik. Need graafikud omavahel kokku ei puutu.

Loe edasi,milline on arstide n-ö must raamat.
Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid