Eesti riigiasutused ütlevad Venemaa telekanalite intervjuusoovidele üha kindlama „ei”
Loodava venekeelse telekanali ETV+ juht Darja Saar kinnitas pühapäeval Venemaa riikliku telekanali propagandaloos kolmel korral, et tema juhitav telekanal hakkab venelaste jaoks tundlike teemade kajastamisel lähtuma Eesti riigi ametlikest seisukohtadest. See oli halb sõnum, mida edastada Venemaa auditooriumile, veel kehvemini kõlas see Eestis elavatele venelastele.
Küsimusega, mida teha Venemaalt tulevate intervjuusoovidega, on aastaid rinda pistnud paljud Eesti riigiasutused. Üldist Venemaa telekanalite „musta nimekirja” riigiasutustes pole, kuid Venemaalt saabuvate ajakirjanike soovidele öeldakse üha tihedamini „ei”. Kui seni tehti seda ümber nurga, siis viimasel ajal on mõne kanali puhul öeldud ka otse: Putini režiimi propagandakanaliga me ei suhtle.
„Venemaalt tulevate intervjuusoovide puhul peaks igal juhul punane lamp põlema minema, sest Venemaa üleriigilist meediat, eriti televisiooni, ei saa käsitleda ajakirjandusena ja me ei pea kaasa aitama Vene võimude propagandategevusele,” rääkis valitsuse meedianõunik Helin Vaher. Ta tõi välja, et igal ametiasutusel on mitu näidet, kus intervjuu on meelevaldselt kokku lõigatud ja esitatud naaberriigi režiimile sobivas kõverpeeglis. „Tõsi, viimasel ajal on ministeeriumitele intervjuusoove vähe olnud, mis ei tähenda seda, et nad oma töö unarusse oleks jätnud. Ilmselt püütakse kommentaare mujalt, mis tähendab, et teadlikkust Vene meediaga suhtlemisest on vaja endiselt tõsta,” rääkis Vaher.
Oma sõnumiga sinna ei pääse
Kaitseministeeriumi pressiesindaja Andres Sanga sõnul on vähe riike, kus välisajakirjanikel on nii lihtne valitsuse liikmetele ligi pääseda kui Eestis. „Samas peame endale aru andma, et Putini režiim, mille jaoks meedia on sama hästi kui relv, üritab meie avatust meie endi vastu ära kasutada. Seetõttu ei saa paraku Vene meediaga suhtlemisel alati järgida tavapäraseid vaba meediaga suhtlemise reegleid ja sageli on mõistlikum üldse suhtlemisest keelduda,” rääkis Sang. Eelkõige ei ole tema sõnul mõtet suhelda kanalite ja ajakirjanikega, kelle kohta on teada, et nad on varem teadlikult väärkasutanud neile usaldatud juurdepääsu. Seega tasuks pressiesindaja sõnul Vene ajakirjaniku päringu peale kõigepealt kolleegidelt teistest riigiasutustest järele küsida, millised on olnud kogemused selle kanali ja ajakirjanikuga.
Mõningat suhtlust Venemaa meediaga kinnitas ka valitsuse meedinõunik Vaher. „Ei saa väita, et kõik Venemaa meediakanalid osaleksid Eesti-vastases infosõjas ja et neil on ilmtingimata kavas tulemust moonutada. On väiksemaid väljaandeid, kes võimude survest hoolimata üritavad siiski ajakirjandust teha ja sellistel puhkudel on aitamine, näiteks kasvõi faktidega, loomulik,” rääkis ta.