„Operatsioon on alanud … See viiakse lõpule mõne tunni jooksul,“ ütles anonüümseks jäänud USA ametnik.

See missioon on avalöögiks tervele seeriale väljakutsetele Hiina territoriaalsetele nõudmistele ühes maailma tihedama laevaliiklusega piirkonnas, teatas USA ametnik.

Teine ametnik ütles varem, et laeva saadab tõenäoliselt USA mereväe luurelennuk P-8A ja võibolla ka luurelennuk P-3.

Hiina välisminister Wang Yi ütles, et Peking püüab kindlaks teha, kas USA laev sisenes 12 meremiili raadiuses olevasse tsooni.

„Kui see on tõsi, soovitame me USA-l veel kord mõelda ja enne tegutsemist, mitte tegutseda pimedalt ega tekitada tühjast tüli,“ tsiteeris Hiina välisministeerium Wangi.

Hiina saatkond Washingtonis teatas, et vaba meresõidu kontseptsiooni ei tohiks kasutada vabandusena muskli näitamisele, ning Ühendriigid peaksid hoiduma millegi provokatiivse ütlemisest või tegemisest ja tegutsema vastutustundlikult, et säilitada regioonis rahu ja stabiilsus.

ÜRO mereõiguse konventsiooni järgi ei tohi 12 meremiili piirangut kehtestada inimese loodud saarte ümber, mis on varem olnud vee all.

Washington tunneb muret, et Hiina on rajanud saared eesmärgiga laiendada oma sõjalist haaret Lõuna-Hiina merel. Hiina väitel on saartel peamiselt tsiviilotstarve, aga ka täpsustamata riigikaitseline eesmärk.

Hiina peab USA sõjalaeva lähenemist tehissaartele ohuks oma suveräänsusele

Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Lu Kang mõistis USA tegevuse hukka, väites, et USA hävitaja USS Lassen sisenes ebaseaduslikult saarte vetesse Hiina valitsuselt selleks luba saamata, vahendab AFP.

„Peking on resoluutselt vastu sellele, et mis iganes riik kasutaks navigatsiooni- ja ülelennuvabadust ettekäändena Hiina rahvusliku suveräänsuse ja julgeolekuhuvide rikkumiseks,“ ütles Lu, lisades, et Hiina kaitseb vankumatult oma suveräänsust.

Hiina asevälisminister Zhang Yesui kutsus välja USA suursaadiku Max Baucuse, et avaldada protesti USA mereväepatrulli vastu Hiina tehissaarte lähistel Lõuna-Hiina merel, teatas Hiina riigitelevisioon.