Eesti valitsus püüab koos mitme teise EL-i liikmesriigiga ülejäänud Euroopat ja konkreetsemalt Euroopa Komisjoni veenda, et Vene gaasimonopoli Gazpromi ja lääne investorite kavatsus ehitada Läänemerre senisele lisaks gaasijuhe Nord Stream 2 on halb ega peaks teoks saama. Torujuhtme esindajad käivad nüüd omalt poolt seletamas, miks on vastuseis põhjendamata.

Energiavaldkonna tulevik on praegu väga segane. Näiteks on suur küsimus, kui palju gaasi Euroopa pikemas perspektiivis vajab, sest suundumus on vähendada fossiilkütuste, sealhulgas gaasi kasutamist. Küsimus on ka hinnas. On üllatav, et olete otsustanud teha suure investeeringu ajal, kui nafta ja gaasi hind on ülimadal ning muudab projekti riskantsemaks. Miks te tahate ehitada Läänemerre teise toru?

Teatud mõttes on vastus lihtne: projekt on ette võetud, sest aktsionärid soovisid seda. Aktsionärid on kokku leppinud, et panevad välja 30% Nord Stream 2 investeeringust, 70% kaasatakse rahaturgudelt (uue torujuhtme maksumuseks hinnatakse umbes 10 miljardit eurot – R. P.), mis on identne esimese Nord Steami projekti mudeliga. Aeg näitab. Raha pole veel olemas, kuid töö rahaturgude reaktsiooni kompamiseks on alanud ja esialgne huvi on olnud väga suur. Vastus kriitikutele ongi see: kui turud usuvad, et see on hea projekt, siis nad seda ka rahastavad.

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega